• rozwiń

Pół miliona dręczonych w pracy

Pół miliona dręczonych w pracy
Foto: photoxpress Foto: Mobbing w polskich firmach to nie rzadkość

Prawie pół miliona Polaków pada ofiarą mobbingu - wynika z informacji Instytutu Psychosomatycznego. Do odszkodowań z tego tytułu kwalifikuje się 3-4 proc. polskich pracowników. Dochodzenie swoich praw jest jednak bardzo trudne, a po planowanych zmianach przepisów może być jeszcze trudniejsze.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, na które powołuje się "Gazeta Prawna", wynika, że do sądów trafia zaledwie 500 pozwów o mobbing rocznie. Większość z nich jest odrzucana.

Być może już wkrótce dochodzenie swoich praw będzie jeszcze trudniejsze. Jak pisze "Gazeta Prawna", specjalny zespół ds. przeciwdziałania mobbingowi, będzie rekomendować rządowi zmiany w kodeksie pracy. Mają one polegać na tym, że pracownik, który czuje się prześladowany w pracy, będzie najpierw musiał powiadomić o tym pracodawcę. Dopiero wtedy szef uruchomi specjalną procedurę wyjaśniającą i podejmie mediację z poszkodowanym.

Uniknąć rozgłosu

– Uruchomienie wewnętrznej procedury anytymobbingowej przez pracodawcę nie ma wykluczać drogi sądowej. Ma jedynie wypełnić lukę prawną wynikającą z aktualnych przepisów – przekonuje w rozmowie z "GP" Jarosław Marciniak, ekspert prawa pracy i członek zespołu antymobbingowego.

Jego zdaniem, jedynym sposobem na wyjaśnienie kwestii, czy był to mobbing, czy nie, jest obecnie droga procesowa. W tej sytuacji pracodawcy nie mają często szans na wyjaśnienie konfliktu przed procesem. Bywa, że o problemie dowiadują się dopiero z pozwów. Wprowadzenie do kodeksu pracy obowiązkowej mediacji dawałoby szansę pracodawcom na polubowne załatwienie sprawy i uniknięcie w ten sposób procesu, a co za tym, także nagłośnienia wydarzenia.

bgr//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane