• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Pół miliarda kary dla Gudzowatego?

Pół miliarda kary dla Gudzowatego?
Foto: TVN24 Foto: Aleksander Gudzowaty będzie miał kłopoty?

Urząd Celny ma wątpliwości, czy firma Akwawit-Brasco zajmująca się produkcją m.in. alkoholi, której właścicielem jest Bartimpex Aleksandra Gudzowatego, zgodnie z prawem rozliczała się z akcyzy - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Postępowanie dotyczy okresu styczeń - czerwiec 2005 r. Kara może wynieść nawet pół miliarda złotych.

Informację potwierdził gazecie Cezary Kosman, rzecznik Izby Celnej w Poznaniu. Nie chciał jednak podawać kwot należnego podatku.

Spirytus nie rozcieńczalnik?
Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz" urząd zakwestionował klasyfikację jednego z produktów wytwarzanych przez Akwawit-Brasco. Firma swój produkt sklasyfikowała jako rozcieńczalnik, który nie podlega akcyzie. Tymczasem urzędnicy twierdzą, że firma mogła produkować spirytus skażony, który jest objęty normalną akcyzą ponad 45 zł od litra. W taki sposób produkt był klasyfikowany od 2005 roku, do końca 2007. -Jeśli więc urząd celny podejmie decyzję, że w ciągu sześciu miesięcy w 2005 roku firma źle rozliczała się z akcyzy, najprawdopodobniej automatycznie zostanie to przeniesione na pozostały okres - powiedział "Rz" informator w Bartimpexie.

Pół miliarda kary
Według nieoficjalnych informacji „Rz" kara w sumie może wynieść około pół miliarda złotych. - Nie będę komentował tej sprawy - ucina wszelkie pytania Dariusz Stępień, od listopada 2007 r. prezes Akwawitu-Brasco. Nasi rozmówcy nie mają jednak wątpliwości, że nałożenie tak gigantycznej kary przysporzyłoby firmie ogromnych problemów. - Taka kara oznaczałaby również, że problemy mogą mieć także inne firmy, które w podobny sposób zaklasyfikowały swój produkt - mówi „Rz" jeden z urzędników Ministerstwa Finansów.

Spółka będzie się bronić

Według nieoficjalnych informacji spółka nie zgadza się z interpretacją przepisów, na którą powołuje się urząd celny. Rozmówcy "Rz" twierdzą, że firma posiada analizy potwierdzające ich stanowisko. - Wątpliwości budzi fakt, że urzędnik celny pilnujący, abyśmy odpowiednio rozliczali się z akcyzy, co roku akceptował nasze działania, dopiero później okazało się, że wszczęto przeciwko nam postępowanie - mówi pracownik Bartimpexu. - Ale decyzja wisi nad firmą jak miecz Damoklesa - dodaje.

Wcześniej firma Akwawit-Brasco podlegała bezpośrednio Grupie Brasco, kontrolowanej przez Aleksandra Gudzowatego. Prezesem pod koniec 2005 r. został Wiesław Kaczmarek, były minister skarbu w rządzie SLD. Sprawę postępowania i gigantycznej kary finansowej komentuje krótko: - To jakiś absurd - mówi. - Wielomilionowa kara jest raczej wirtualna, ponieważ wszystko przebiegało zgodnie z prawem - twierdzi. Dodaje, że jego zdaniem urząd celny jest w tym przypadku stronniczy i chce za wszelką cenę ukarać firmę.

kwj/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane