• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 59967.45 +0.90%
  • sWIG80 11621.77 +0.05%
  • mWIG40 4040.30 +1.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:06

Dostosuj

Pół biliona tanich euro od EBC. Banki odetchną?

Pół biliona tanich euro od EBC. Banki odetchną?
Foto: sxc.hu Foto: Tanie pieniadze od ECB

Ponad 498,2 mld euro - tyle europejskie banki pożyczą od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata. Po tej informacji kursy akcji banków na giełdach w całej Europie wystrzeliły w górę. Rynek spodziewał się popytu w wysokości 310 miliardów euro.

To pierwszy raz w historii, kiedy EBC pożycza bankom - pod zastaw na przykład obligacji - pieniądze aż na trzy lata. EBC zdecydował o przeprowadzeniu tej operacji na grudniowym posiedzeniu. Do tej pory bank pożyczał pieniądze najwyżej na rok.

Bank centralny strefy euro chce w ten sposób zaradzić kłopotom z płynnością na rynku bankowym. Liczy też, że banki nie będą mogły już się tłumaczyć, że pożyczają mało firmom i gospodarstwom domowym, bo nie mają dostępu do gotówki.

"Financial Times" nazwał dzisiejszą ofertę EBC "tanim bufetem, w którym można zjeść tyle, ile się chce". Pożyczki są bowiem oprocentowane zaledwie na 1 procent.

Nicolas Sarkozy sugerował ostatnio, że banki mogłyby właśnie za tanie pożyczki z EBC kupić obligacje państw strefy euro, co załagodziłoby kryzys na rynku długu. Nie wiadomo jednak, czy banki - które ostatnio jak jeden mąż sprzedawały takie papiery - zdecydują się na takie inwestycje.

Informacja o dużej skali udzielonych tanich pożyczek, poprawiła nastroje na rynkach. Zyskują przede wszystkim akcje banków notowanych na europejskich parkietach.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane