• rozwiń

Pojedziemy A2 na Euro 2012? Jedna umowa już jest. Druga "w drodze"

Pojedziemy A2 na Euro 2012? Jedna umowa już jest. Druga "w drodze"
Foto: TVN24, fot. Reporter East News Foto: Pojedziemy A2 na Euro 2012? JEdna umowa już jest. Druga "w dordze"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Konsorcjum Eurovia – Warbud na dokończenie po chińskiej firmie Covec odcinka A autostrady A2. Jednocześnie poinformowano, że umowa na budowę odcinka C z konsorcjum Boegl & Krysl - DSS zostanie podpisana niezwłocznie po uzupełnieniu gwarancji należytego wykonania robót i zapewniono, że autostrada będzie przejezdna na Euro 2012.

- Zakończyły się negocjacje dotyczące dokończenia budowy odcinków A i C autostrady A2 Stryków-Konotopa. Dziś w oddziale Łódzkim GDDKiA została podpisana umowa z Konsorcjum Eurovia – Warbud, które wybuduje odcinek A o długości 29 km za 989 mln zł - możemy przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie GDDKiA.

Zgodnie z warunkami kontraktów roboty na obu odcinkach zakończą się 15 października 2012 r., ale wykonawcy zobowiązani są zapewnić przejezdność trasy do 31 maja 2012 r.

a2 prawie gotowa

- Z kolei na budowę odcinka C o długości 20 km umowa z konsorcjum Boegl & Krysl - DSS zostanie podpisana niezwłocznie po uzupełnieniu gwarancji należytego wykonania robót. Konsorcjum to ma wybudować odc. C za 756,05 mln zł. Obie kwoty są w sumie o blisko pół miliarda zł niższe od sum żądanych ostatnio za dokończenie budowy przez chińskie konsorcjum, którego liderem był Covec oraz zbliżone do drugich w kolejności ofert z przetargu z 2009 r. Zgodnie z warunkami kontraktów roboty na obu odcinkach zakończą się 15 października 2012 r., ale wykonawcy zobowiązani są zapewnić przejezdność trasy do 31 maja 2012 r. Przekazanie placów budów nastąpi niezwłocznie po podpisaniu umów - podano dalej.

GDDKiA kontra Covec

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 13 czerwca odstąpiła od kontraktu z chińskim konsorcjum Covec na obu odcinkach A2 - Covec miał wybudować odcinek C o długości 20 km za 534,5 mln zł oraz odcinek A o długości 29,2 km za 754,5 mln zł. Powodem zerwania umów były zaległości płatnicze Chińczyków wobec podwykonawców, oraz żądania renegocjacji kontraktu. Mimo wielu dni negocjacji stronom nie udało sie dojść do porozumienia, a Covec kilkakrotnie składał zażalenia na decyzję Dyrekcji, ale wszystkie zostały oddalone

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu, umowy na dokończenie budowy tych odcinków miały być podpisane jeszcze w lipcu, tak aby autostrada byłą przejezdna na przed Euro 2012.

mkg//mat

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane