• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pogłoski o śmierci kryzysu przesadzone?

Prezes Niemieckiego Banku Federalnego Axel Weber tonuje dobre nastroje inwestorów i zapowiada, że na przesilenie obecnego kryzysu sektora finansowego jeszcze poczekamy.

Ostrzegam przed zbyt wczesnym ogłaszaniem końca kryzysu

Axel Weber

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung" prezes Bundesbanku zdecydowanie ostrzegam przed zbyt wczesnym ogłaszaniem końca kryzysu. Co więcej jego zdaniem, bankom prywatnym i kasom oszczędnościowym grożą nowe obciążenia. Weber uważa, że związane będą z niewypłacalnością kredytobiorców - zarówno firm, jak i klientów indywidualnych. - Koszty ochrony przed ryzykiem kredytowym mogłyby znacznie wzrosnąć przy jednoczesnym niwelowaniu przewagi wpływów z oprocentowania pożyczek nad wydatkami na oprocentowanie lokat. Dekoniunktura oddziaływuje na instytucje finansowe z opóźnieniem - zaznaczył Weber.

Banki potrzebują ochrony

Prezes Bundesbanku wyraził również zaniepokojenie faktem, że poprzez wyprzedawanie filii i inne przedsięwzięcia restrukturyzacyjne banki coraz bardziej skupiają swą działalność na rynkach państw macierzystych. - Poza wyjątkami w rodzaju Unicredit i HVB, w strefie euro mieliśmy dotąd jedynie niewiele transgranicznych fuzji. Wszystkie banki, również te duże, muszą się stać odporniejsze. Potrzebują ochrony w formie zwiększenia własnego kapitału i własnej płynności oraz lepszego zarządzania ryzykiem - wskazał Weber, postulując ponadto uchwalenie specjalnej ustawy o postępowaniu upadłościowym w sektorze bankowym.

jaś//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane