• rozwiń

"Pogięło" prasę

"Pogięło" prasę
Foto: plasticlogic.com Foto: Nowy czytnik - jak z filmu science-fiction

Wyjątkowy cyfrowy czytnik czasopism ma trafić na rynek już w przyszłym roku. Konkurent dla produktów Amazon i Sony ma jedną przewagę - można go zwinąć w rulon i schować do torby, jak prawdziwą gazetę - pisze "Dziennik".

Czytniki e-booków (cyfrowych książek) powoli podbijają przede wszystkim amerykański rynek czytelnictwa. Wyposażone w specjalne ekrany, zapewniające komfort czytania zbliżony do zadrukowanego papieru (dzięki technologii cyfrowego tuszu "e-ink"), pozwalają zabrać ze sobą w podróż pokaźną bibliotekę.

Mają jednak nadal poważną wadę - są sztywne i podatne na uszkodzenia. Oba te problemy pokonała brytyjska firma Plastic Logic, główny konkurent gigantów - Amazon (czytnik Kindle) i Sony (Reader).

Technologia ściga naturę

Firma zapowiedziała wypuszczenie elastycznego czytnika e-książek na rynek już w przyszłym roku - pisze "New Scientist". Dzięki specjalnym technologiom zastępującym sztywne materiały, Plastic Logic może dokonać niemałego przewrotu na rynku e-booków.

- Uszkodzenia i pęknięcia wyświetlaczy są problemem numer jeden, jeśli chodzi o dzisiejszą technologię czytników e-książek - mówi Joe Eschbach z Plastic Logic. - Nasz wyświetlacz może znieść całkiem szorstkie traktowanie, a nawet upadki.

Jak podkreśla Plastic Logic, produkcja nowych (dotykowych!) wyświetlaczy na masową skalę ruszy już niebawem. Elastyczne ekrany będą miały format niewiele mniejszy od arkusza A4. - Przy takich rozmiarach wygląd czytanych stron oraz ilustracje pozostaną bez zmian i nie trzeba ich będzie pomniejszać - podkreślił Eschbach.

Można się zatem spodziewać, że także do Polski dotrze ekologiczna technologia, zmieniając nie do poznania codzienny przegląd prasy. Kiedy to się stanie - być może już w 2010 roku, pisze "Engadget Polska".

sm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane