• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Podzielili rynek między siebie. UOKiK nakłada kary

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Blisko 700 tys. złotych łącznej kary nałożył UOKiK na firmy, które w niedozwolony sposób dogadały się i podzieliły rynek tak, aby rezygnując z konkurencji czerpać jak największe zyski. Sprawa dotyczy m.in. spółki Flint Group Polska, jednej z największych w kraju producentów farb drukarskich.

UOKiK podał, że spółka Flint Group Polska zawarła niedozwolone porozumienie z dystrybutorami swoich produktów. Firmy podzieliły rynek tak, aby ich zyski były większe. Na podziale stracili m.in. klienci, którzy nie mieli możliwości wyboru towaru. Prezes UOKiK nałożyła na przedsiębiorców kary w łącznej wysokości blisko 700 tys. zł.

Brak konkurencji

Śledztwo UOKiK trwało od grudnia 2012 roku. "Zawiadomienie o zawarciu nielegalnego porozumienia polegającego na podziale rynku złożył jeden z uczestników zmowy, spółka Primar z Krakowa. Postępowanie wykazało, że spółka Flint Group Polska oraz czterech przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją jej produktów zawarło niedozwolone porozumienie dotyczące farb sprzedawanych drukarniom" - podaje UOKiK w komunikacie.

Przedsiębiorcy ustalili, że nie będą oferować farb drukarskich odbiorcom, którzy są już klientami innych uczestników zmowy. Zatem zrezygnowali z rywalizacji o kontrahentów.

"Rezultatem był podział rynku i brak konkurencji cenowej pomiędzy dystrybutorami farb drukarskich marki Flint na terenie Polski. Niedozwolone porozumienie utrzymywało się przez kilka lat dzięki wzajemnej wymianie informacji, m.in. pocztą elektroniczną i na spotkaniach" - wyjaśnia UOKiK.

Mniejsza kara dla Primaru

UOKiK nałożył na Flint Group Polska blisko 450 tys. zł kary. Pozostałych uczestników zmowy też spotkają kary: spółka Scorpio z Łodzi – 216 tys. zł, spółka Primar z Krakowa – 19 tys. zł, Serwis Print z Łodzi – 5 tys. zł i spółka GFG Lastadia z Gdyni – 2 tys. zł.

"Prezes UOKiK obniżyła karę nałożoną na spółkę Primar, która poinformowała Urząd o zmowie" - dodaje urząd.

Spółki mogą się odwołać od decyzji Urzędu do sądu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane