• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Podział TVP to jeden z wielu projektów"

"Podział TVP to jeden z wielu projektów"
Foto: TVN24 Foto: Co z tymi mediami?

Czy rząd chce podzielić media publiczne i zmusić prywatnych nadawców, aby składali się na ich misyjną część? - Gazeta dotarła po prostu do jednej z wielu opinii, które zbieramy na ten temat, aby przygotować dobrą ustawę i zakończyć obecny "groch z kapustą" - mówiła w TVN24 Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), komentując czwartkowe doniesienia "Dziennika"

Według prasowych doniesień, w rządzie powstaje projekt zatytułowany "Media Publiczne - nowy krajobraz". Zakłada on podział TVP na dwie spółki - pierwszą komercyjną, a drugą misyjną, którą miałby wspierać Fundusz Misji Publicznej zasilany między innymi "składkami" prywatnych telewizji. Regionalne ośrodki TVP połączone z regionalnymi rozgłośniami radia publicznego jako spółki kapitałowe zostałyby oddane samorządom. - Takie pomysły były fundamentem afery Rywina - grzmi opozycja i apeluje do rządu o "minimum refleksji".

Zabójcze testy

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu, przekonywała w "Magazynie 24 godziny", że ten projekt to jedna z wielu ekspertyz dotyczących reformy mediów publicznych. - Gazeta dotarła po prostu do jednej z opinii. Ja nie wiem nawet czyjego ona jest autorstwa. Ten i kilka innych projektów powstaje na zewnątrz, robią go ludzie spoza Platformy - mówiła w TVN24 posłanka. - Dopiero na podstawie tych ekspertyz powstaną założenia do reformy, które dopiero wtedy zostaną poddane publicznej ocenie i dyskusji - tłumaczyła, podkreślając, że ten sposób działania i pomysły nijak się mają do projektów, które chciał przeforsować Lew Rywin.

To tłumaczenie nie przekonało posła SdPl Andrzeja Celińskiego. - Już choćby to, że projekt powstaje poza rządem jest analogią do afery Rywina. Wtedy też powstawał z dala od władzy - mówił Celiński. Jego zdaniem, PO podobnie jak wcześniej PiS chce zniszczyć media publiczne. - PiS zajął media nazwiskami, a PO pieniędzmi. Głosi populistyczne hasła w stylu "nie płaćcie na partyjną telewizję" i w środku roku budżetowego chce wprowadzić ustawę nie mówiąc ani słowa o zrefinansowaniu kosztów, które media poniosą - oburzał się poseł.

Tajne, bo (nie)profesjonalne?

Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Pawła Kowala, istnienie tego projektu dobrze pokazuje prawdziwe intencje Platformy. - Przed wyborami mówiliście, że nie sprywatyzujecie szpitali, teraz chcecie to robić. Mówiliście, że nie będziecie dzielić mediów, teraz chcecie to robić - wyliczał "grzechy" rządu Kowal. - A wszystko to jest ściśle tajne i jak przypadkiem wycieknie to spróbujecie to czymś przykryć. Pokażcie co robicie, no chyba że wszystko ma być w tym rządzie tajne, nawet ministrowie - dodał.

Iwona Śledzińska-Katarasińska nie widzi w tym nic dziwnego. - Zbieramy te ekspertyzy, żeby stworzyć dobre, rzetelne projekty ustaw. Teraz media to groch z kapustą. My chcemy to uporządkować - broniła się posłanka.

- Jak to? Przebieraliście nogami, żeby dobrać się do władzy. Mieliście mieć projekty w szufladach, a teraz nawet nie wiecie jakiej ustawy chcecie? - dziwił się Andrzej Celiński.

mkg//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane