• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Podwyżki podatków nie unikniemy"

"Podwyżki podatków nie unikniemy"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: "Podatki na pewno wzrosną"

- Na pewno nie uda nam się uniknąć podwyżki podatków - uważa b. wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes, możemy być pewni wzrostu podatków akcyzowych, a jeśli to nie wystarczy do załatania dziury w budżecie, także innych rodzajów danin.

- Na pewno wzrosną podatki akcyzowe, bo to już dzisiaj czuje się w powietrzu. Natomiast czy uda się pospinać budżet bez wzrostu innych podatków? Tego nie wiem, ale suma podatków, które zapłacimy w przyszłym roku i opłat różnego rodzaju - danin, które pobiera od nas państwo - na pewno wzrośnie - przekonywał Rybiński na antenie TVN CNBC Biznes.

Ciężko na rynku pracy

Zdaniem ekonomisty pogorszy się także sytuacja na rynku pracy. - Jak przyjdzie jesień, zima - ten trudny okres dla bezrobotnych - nastąpi silny wzrost bezrobocia. Te prognozy które mówią o około 13 proc. mogą się zrealizować - powiedział.

Jak dodał, "trzeba mieć świadomość, że to nie jest koniec i że ten rok to być może nie jest ostatni rok wzrostu bezrobocia". - Rynek pracy z opóźnieniem reaguje na sytuacje w gospodarce i szczyt bezrobocia prawdopodobnie zobaczymy w przyszłym roku. Myślę, że będzie to między 13 a 15 proc. - stwierdził.

Polska prymusem

Jeżeli chodzi o wzrost PKB w tym roku, Rybiński jest optymistą. - Patrzymy na gospodarkę polską, która w skali całego roku na pewno będzie rosła w granicach 0 do 1 proc. Można powiedzieć, że są szanse żeby to było bliżej 1 niż bliżej 0. To jest gospodarka, która jako jedyna w Europie uniknęła recesji. Co jest dużym sukcesem - mówi się o Polsce jako o prymusie Europy - podkreślił.

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane