• rozwiń

Podwyżki dla emerytów z opóźnieniem?

Podwyżki dla emerytów z opóźnieniem?
Foto: TVN24 Foto: Podwyżki na ZUS mogą przyjść z opóźnieniem

Prawie 7,5 milionów emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może nie dostać podwyżek na czas. Zakład przyznaje, że nie zdąży z realizacją pomysłu premiera, który chce by waloryzacja była kwotowa, a nie procentowa - informuje "Rzeczpospolita".

Wiceprezes ZUS Elżbieta Łopacińska w przesłanej do ministerstwa pracy i polityki społecznej opinii o projekcie nowelizacji ustawy, przyznaje wprost: "wydaje się mało realne", aby podwyżkę przeprowadzić zgodnie z planem, czyli od 1 marca.

"Na proces przygotowania akcji umożliwiającej dokonanie zwaloryzowanych świadczeń w marcowych terminach płatności składają się: zdefiniowanie na podstawie projektu ustawy założeń na systemy informatyczne (...), wytworzenie oprogramowania, testy i odbiór oprogramowania oraz jego instalacja w środowisku produkcyjnym" - wylicza Łopacińska.

Dlatego ZUS proponuje, aby świadczeniobiorcy waloryzację dostali w maju, z wyrównaniem od marca. Ma to pozwolić uniknąć konieczności wypłaty odsetek z tytułu opóźnień.

Zapytany przez "Rz" o waloryzację rzecznik ZUS Jacek Dziekan jednak uspokaja, że prace nad modyfikacją systemu informatycznego już trwają i będzie on gotowy na czas. Ale zaznacza: - Gdyby termin został przełożony na maj, byłoby spokojniej.

Podwyżki niezgodne z konstytucją?

Jak podkreśla "Rz", może się okazać, że forsowany przez szefa rządu pomysł nie tylko zostanie zrealizowany z opóźnieniem, ale i Trybunał Konstytucyjny uzna go za niezgodny z konstytucją. Wiceszef Rządowego Centrum Legislacji Piotr Gryska wskazuje wprost: rządowy projekt "budzi istotne zastrzeżenia natury konstytucyjnej", m.in. dlatego, że świadczenia nie wszystkich osób zachowają realną wartość, a TK w orzecznictwie wskazuje, iż tak być nie powinno.

Według zapowiedzi, świadczenia mają wzrosnąć nie o procentowy wskaźnik uwzględniający wzrost cen i płac, ale o ok. 70 zł. A to oznaczałoby, że osoby z wyższymi emeryturami nie dostałyby podwyżki rekompensującej inflację.

nsz//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane