• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Podróżowanie samolotem będzie droższe

Podróżowanie samolotem będzie droższe
Foto: sxc.hu Foto: Latanie samolotem będzie droższe

Bilety zdrożeją w tym roku od kilkudziesięciu do nawet stu kilkudziesięciu euro. Przyczyną mają być m.in. koszty związane z ochroną klimatu, przerzucane przez linie na pasażerów - pisze "Rzeczpospolita".

Niemiecka Lufthansa jako pierwsza przyznała, że przerzuci na pasażerów koszty związane z koniecznością zakupu dodatkowych praw do emisji dwutlenku węgla. Wszystko z powodu nowych unijnych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia. Mówią one, że wszystkie linie korzystające z unijnych lotnisk, biorą udział w handlu emisją dwutlenku węgla. Każda z nich otrzymała bezpłatnie przydział 85 proc. swojej emisji z lat 2004 – 2006. Jeśli ten próg przekroczy – zapłaci.

Christopher Franz, prezes Lufthansy, uważa, że firmie zabraknie ok. 35 proc. emisji w roku 2012, co będzie kosztowało co najmniej 130 mln euro.

Po Lufthansie plany obciążenia pasażerów kosztami emisji dwutlenku węgla ujawnili przewoźnicy z Bliskiego Wschodu i Indii. Dopłata ma być tam podwójna w biznesie i potrójna w najwyższej klasie przelotu.

Droższe loty z przesiadkami

Bilety nie zdrożeją na razie w PLL LOT. - Trudno oczekiwać, aby koszt ten (emisji dwutlenku węgla - red.) został przerzucony na pasażera. Przy obecnej konkurencji na rynku byłoby to trudne do wykonania – stwierdza w rozmowie z "Rz" Leszek Chorzewski, rzecznik LOT.

W związku z nowymi przepisami o emisji CO2 bilety na krótkich trasach europejskich zdrożeją średnio o 12 euro, na dłuższych – dwa razy tyle. W sumie może się jednak okazać, że bilety na trasy atlantyckie i inne długodystansowe z Warszawy mogą być tańsze, niż te kupowane na loty z przesiadkami w którymś z portów europejskich.

Jednak nie wszystkie tegoroczne podwyżki cen podróży lotniczych będą związane z ochroną klimatu. Rosną też dopłaty paliwowe – średnio o 20 proc., czyli o ok. 30 euro, ale nawet o 130 euro na długich trasach.

Największy wzrost cen czeka zaś latających do Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie wprowadzono nowy lotniczy podatek. Za lot z Warszawy z przesiadką w Londynie i dalej np. do Nowego Jorku zapłacimy obecnie o ponad 100 euro drożej niż jeszcze tydzień temu.

mac//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane