• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Podpis elektroniczny taki sam w całej Unii. Będzie bezpieczniej

Podpis elektroniczny taki sam w całej Unii. Będzie bezpieczniej
Foto: sxc.hu Foto: Rozporządzenie ma zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski podczas kwietniowej sesji

1 lipca 2014 roku w życie wejdzie unijne rozporządzenie eIDAS, które ujednolici przepisy dotyczące podpisu elektronicznego. Po zmianach wykorzystanie dokonywanie e-transakcji ma być bezpieczniejsze.

Od lipca tego roku będą na terenie państw należących do Unii Europejskiej zacznie obowiązywać rozporządzenie eIDAS, które zastąpi przepisy dotyczące m.in. podpisu elektronicznego i związanych z nim tzw. zaufanych usług. Chodzi o transakcje elektroniczne, które wykorzystują e-podpis. Teraz przedsiębiorcy będą mogli np. łatwiej brać udział w przetargach na terenie całej wspólnoty.

Będzie bezpieczniej

Zmiany mają umożliwiać bezpieczne i płynne interakcje drogą elektroniczną między przedsiębiorstwami, obywatelami oraz organami administracji publicznej, przez co zwiększy się zaufanie oraz skuteczność publicznych i prywatnych usług online, e-biznesu i handlu elektronicznego w UE.

- Wcielenie w życie rozporządzenia eIDAS spowoduje, że znikną problemy z różnymi interpretacjami przepisów oraz z kompatybilnością oprogramowania, co znacząco wpłynie na rozwój rynku usług elektronicznych - mówi Ałła Stoliarowa-Myć, Kierownik Projektu ds. PKI w Unizeto Technologies.

Co oznaczają zmiany?

Po wejściu przepisów w życie przedsiębiorstwa będą mogły np. łatwiej startować w przetargach na terenie całej Unii Europejskiej za pośrednictwem Internetu. Dużym ułatwieniem będzie również możliwość podpisywania umów pomiędzy firmami pochodzącymi z różnych państw członkowskich. Firmy będą też mogły łatwiej sprawdzić wiarygodność elektronicznej pieczęci, bo w całej Unii będzie ona taka sama. Według twórców zmian wpłynie to również korzystnie na handel przeprowadzany za pośrednictwem Internetu.

– Zmiany pozwolą na lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz na szybsze reagowanie wobec ich rozwoju. Zwiększenie zaufania dla transakcji elektronicznych oraz podniesienie ich rangi prawnej zachęci przedsiębiorców do prowadzenia działalności za granicą – przekonuje Ałła Stoliarowa-Myć.

Rozporządzenie ma zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski podczas kwietniowej sesji plenarnej. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2014 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane