• rozwiń

Podejrzani: Adidas i Michelin

Podejrzani: Adidas i Michelin
Foto: TVN24.pl Foto: Wśród podejrzanych jest oponiarski gigant Michelin

W Paryżu wszczęto dochodzenie w sprawie gigantycznego oszustwa skarbowego. Podejrzani to Adidas, Michelin i koncern paliwowy Total.

Dochodzenie ws. domniemanych oszustw Adidasa, Michelin i Total wszczęto z inicjatywy francuskiego ministerstwa finansów. Przedsiębiorstwa miały rzekomo unikać płacenia podatków we Francji poprzez lokowanie ich w banku w jednym z rajów podatkowych w Liechtensteinie.

Sprawa jest pokłosiem skandalu, który w zeszłym roku wstrząsnął Niemcami. Tamtejsze władze dotarły do listy klientów jednego z banków w Liechtensteinie, w którym swoje pieniądze trzymało, unikając płacenia podatków setki Niemców. Na niechlubnej liście znalazł się m.in. szef Deutsche Post.

Rajom mówimy NIE

Według Transparency International France, francuski skarb państwa co roku może tracić nawet 10 miliardów euro z powodu uchylania się firm od płacenia podatków w kraju. A najczęściej robią to właśnie za pośrednictwem państw uchodzących za "raje podatkowe". Większość firm notowanych na paryskiej giełdzie ma swoje filie w takich miejscach, dokąd odprowadza część dochodów.

Wiadomość o skandalu ujrzała światło dzienne na dwa dni przed szczytem grupy G-20 w Londynie. Niemcy i Francja chcą rozpocząć tam krucjatę przeciwko „rajom podatkowym" takim jak Liechtenstein, Andora czy Monako.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane