• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Podatkowy bonus nie tylko mieszkaniowy

Podatkowy bonus nie tylko mieszkaniowy
Foto: TVN24 Foto: Lepiej wynajmować jako osoba fizyczna niż firma

- Zmniejszony do 8,5 proc. podatek ryczałtowy będzie dotyczył nie tylko dochodów z najmu mieszkań - jak chciał rząd - ale z wszystkich nieruchomości. Eksperci dostrzegli lukę w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, która powoduje, że osoba fizyczna zapłaci taką stawkę także za wynajem np. lokalu na sklep.

Nowela przyjęta w czwartek przez Senat, a miesiąc wcześniej przez Sejm, wprowadza drobną zmianę w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa czeka na akceptację prezydenta.

Znosi ona 20-proc. stawkę podatku, której podlegają przychody z najmu, i limit przychodów w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego dochody z najmu podlegają tej stawce. Pozostawia natomiast 8,5-proc. stawkę, dotąd obejmującą dochody mieszczące się w limicie.

Intencją inicjatorów zmiany przepisów było zachęcenie do legalnego wynajmu mieszkań, co miało ograniczyć szarą strefę na tym rynku.

Załapani na nowelę

Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, zwraca jednak uwagę, że - wbrew uzasadnieniu do ustawy - w nowelizacji zmieniono przepis podatkowy, który w ogóle nie jest powiązany z najmem mieszkań.

- To oznacza, że stawce 8,5 proc. może podlegać najem każdej nieruchomości, bez względu na jej przeznaczenie, np. lokali użytkowych, sklepów, czy centrów handlowych, z których dochody mogą być bardzo wysokie. Jedyny warunek to że ich właściciel jest osobą fizyczną i wybrał tę formę opodatkowania - wyjaśnia Kolibski.

Podobnego zdania jest menadżer w spółce doradztwa podatkowego Accreo Taxand Michał Galejczuk. Zaznaczył on, że zgodnie z ustawą, podatkiem 8,5 proc. będą objęte dochody z umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Obecnie limit 4 tys. euro powoduje, że opodatkowanie ryczałtem przychodów z nieruchomości komercyjnych nie opłaca się, bowiem po jego przekroczeniu trzeba płacić 20-proc. podatek. Poza tym do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć m.in. wartości amortyzacji oraz odsetek od rat kredytu, za który kupiono nieruchomość.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane