• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Podatek Religi przed Trybunałem

Podatek Religi przed Trybunałem
Foto: TVN24.pl Foto: Pieniądze z OC są przeznaczane na leczenie ofiar wypadków

PKPP Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. podatek Religi, wprowadzający finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z OC. Przedsiębiorcy twierdzą, że opłata została wprowadzona niezgodnie z prawem.

Podatek Religi obowiązuje od 1 października 2007 roku. W jego ramach 12 proc. każdej składki OC przekazywana jest do Narodowego Funduszu Zdrowia i ma służyć finansowaniu leczeni ofiar wypadków drogowych. Projekt opłaty został przygotowana przez ministra zdrowia w rządzie PiS Zbigniewa Religę.

Nieprzyzwoita legislacja
Według ekspertów Lewiatana, opłata ma cechy podatku: ma charakter pieniężny i przymusowy, a fundusze są przeznaczane na realizację zadań publicznych, do których powołany jest NFZ. "Podatek ten natomiast nie został wprowadzony w życie z nowym rokiem podatkowym, do czego zobowiązuje konstytucja. Ponadto jego wysokość będzie określona w drodze rozporządzenia ministra zdrowia. Ustawowe określenie wysokości składki OC na poziomie 12 proc. będzie miało zastosowanie jedynie do końca 2008 roku" - wyjaśnia w komunikacie Lewiatana.

Ponadto - zdaniem przedsiębiorców - naruszona została zasada przyzwoitej legislacji, ze względu na zbyt krótki okres vacatio legis (okres pomiędzy publikacją aktu prawnego, a jego wejściem w życie). PKPP Lewiatan przypomina, że nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ubezpieczyciele mieli niewiele ponad dwa miesiące na dostosowanie się do nowego prawa, natomiast zakres działań związanych z jego wdrożeniem powinien zająć nawet pół roku.

"Uważamy ponadto, że ustawa narusza między innymi zasadę trójpodziału władzy, wolności działalności gospodarczej oraz równości" - czytamy w komunikacie "Lewiatana".

PO chciała, nie zdążyła
W ubiegłym roku opłatę zaskarżyła do Trybunału Platforma Obywatelska, jednak wniosek nie został rozpatrzony w wyniku skrócenia kadencji Sejmu.

bgr/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane