• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Podatek Religi nie dla ofiar wypadków

Podatek Religi nie dla ofiar wypadków
Foto: TVN24 Foto: Środki z podatku Religi pójdą na leczenie

Około 800 mln zł zgromadzone z tytułu tzw. podatku Religi, po jego likwidacji zostanie przeznaczone na świadczenia medyczne – poinformował wiceprezes NFZ Zbigniew Teter.

- Będziemy to jeszcze bilansować do końca marca, wtedy będziemy dokładniej wiedzieli, ile z tych 800 mln zł zostało, ale myślę, że to będzie bliskie 800 mln zł. To zostanie przeznaczone na świadczenia opieki zdrowotnej na cały kraj, zgodnie z algorytmem, nie bezpośrednio na ofiary wypadków – powiedział w poniedziałek w Katowicach Teter.

Kontrowersyjny podatek

Tzw. podatek Religi, który wszedł w życie 1 października 2007 r. z inicjatywy byłego ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi, to opłata ryczałtowa na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych w wysokości 12 proc. składek pochodzących z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe musiały wnosić ją do NFZ. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zlikwidowała ten wymóg, została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta w grudniu.

Zniesienie opłaty zaproponował rząd, uzasadniając, że jednolita opłata ustalana dla każdego zakładu ubezpieczeń, powodowała wzrost składki na ubezpieczenie OC od wszystkich klientów danego ubezpieczyciela. Przeciwnicy likwidacji opłaty ryczałtowej wnoszonej przez firmy ubezpieczeniowe argumentowali, że będzie mniej pieniędzy na leczenie ofiar wypadków.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane