• rozwiń

Podatek od zabawek? Wyjaśnia Paweł Blajer

Jak przejąć cenne rodzinne pamiątki z zadłużonego spadku? Paweł Blajer radzi Odtwórz: Jak przejąć cenne rodzinne pamiątki z zadłużonego spadku? Paweł Blajer radzi
Jak przejąć cenne rodzinne pamiątki z zadłużonego spadku? Paweł Blajer radzi "Źródło: TVN24 BiS"

Urząd Skarbowy może domagać się podatku także od pluszowego misia czy klocków. Zwłaszcza wtedy, gdy taką zabawkę funduje pracodawca dzieciom pracownika. Czy można tego podatku uniknąć sprawdził Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Wielu pracowników otrzyma 1 czerwca od pracodawcy prezent dla swojego dziecka. Okazuje się, że taka zabawka może podlegać opodatkowaniu. Wszystko zależy od tego z jakich źródeł pracodawca sfinansował zakup prezentu i jaka jest jego wartość.

Doliczyć do pensji

- Prezent trafi nie do dziecka, ale najpierw do pracownika, aby ten przekazał go w imieniu pracodawcy swojej pociesze. Wartość tego misia będzie stanowiła tzw. niepieniężny składnik wynagrodzenia pracownika. A to oznacza, że pracodawca jest zobowiązany jego wartość doliczyć do pensji pracownika i potrącić podatek oraz składkę ZUS - tłumaczy Agnieszka Kobak z kancelarii Garrigues. - To wszystko przy założeniu, że miś nie został sfinansowany przez pracodawcę z funduszu świadczeń socjalnych  - dodaje Kobak.

Jeśli jednak będzie inaczej, a wartość wręczonej zabawki nie będzie przekraczać 380 zł rocznie, to prezent nie będzie opodatkowany.

- Jeżeli miś nie jest warty więcej niż 380 złotych w roku i był sfinansowany poprawnie przez pracodawcę z funduszu socjalnego, to pracownik nie musi martwić się o podatek. Jednak okazji do wręczenia prezentu jest wiele i łatwo przekroczyć wspomniany próg. Gdy wartość otrzymanych prezentów będzie przekraczała kwotę 380 złotych, to nadwyżka ponad tę kwotę będzie już podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - wyjaśnia Kobak.

Darowizna z umową

Agnieszka Kobak tłumaczy także, że jeżeli wręczony przez naszego szefa prezent uznamy za darowiznę, to nie obejmie go podatek.

- Jeżeli firma daruje pracownikowi, czyli osobie fizycznej darowiznę i jej łączna wartość z okresu pięciu ostatnich lat nie przekracza 4902 złotych, to te darowizny nie podlegają opodatkowaniu - twierdzi Kobak. - W tym przypadku jednak warto zadbać o umowę darowizny, aby formalnie wykazać Urzędowi Skarbowemu uzyskaną darowiznę - dodaje.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane