• rozwiń
  • WIG20 2232.61 +0.29%
  • WIG30 2526.94 +0.14%
  • WIG 58718.60 +0.16%
  • sWIG80 11601.99 +0.13%
  • mWIG40 3733.24 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:34

Dostosuj

Podatek bankowy możliwy już w tym roku

Resort finansów wraca do pomysłu podatku bankowego i zapowiada, że może on zostać wprowadzony jeszcze w tym roku. Środki z podatku nie zasilałyby budżetu, a specjalny fundusz, który mógłby być wykorzystywany w kryzysowych sytuacjach.

- Pojawi się, może nawet w tym roku - mówił dziś minister finansów Jacek Rostowski o podatku bankowym. - W Polsce nie mieliśmy kryzysu finansowego - tak jak w wielu innych krajach Europy, szczególnie Europy Zachodniej - dlatego, że mamy zdrowe banki. Ale powinniśmy się przygotowywać na przyszłe potencjalne kryzysy - dodał w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Pieniądze miałyby trafiać na specjalny fundusz: - Wszędzie w Europie tworzy się takie fundusze - mówił Rostowski. Dotychczas sześć państw członkowskich Unii Europejskiej wdrożyło tego typu rozwiązania.

Pytany, czy rozważa możliwość wprowadzenia podatku kryzysowego, odpowiedział: - Myślę, że dobre są te sposoby, które naprawiają finanse. My, w odróżnieniu od Węgrów, nie jesteśmy w sytuacji, kiedy musimy te finanse ratować.

Projekt PiS kontra prace rządu

Dyskusja na temat podatku bankowego trwa od początku września, gdy z takim pomysłem wystąpiło Prawo i Sprawiedliwość (PiS), namawiając rząd, by zastąpił tym podatkiem podwyżkę podatku VAT o 1 pkt proc.

Wówczas rząd poinformował, że pracuje nad takim rozwiązaniem, ale nie podał szczegółów. W październiku Rostowski mówił, że według niego pieniądze z podatku bankowego powinny trafić do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), gdzie byłyby gromadzone na ewentualne kolejne kryzysy.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane