• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pod Ustką zapachniało gazem łupkowym

Pod Ustką zapachniało gazem łupkowym
Foto: TVN24 Foto: Pod Ustką znaleziono gaz łupkowy

Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego koło Ustki dały pozytywny wynik. Poszukująca w tym rejonie gazu firma BNK Petroleum podała wstępne analizy pierwszego odwiertu, w którym znaleziono ślady gazu.

Jak poinformował Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego, odwiert wykonany w styczniu i lutym 2011 r. jest jednym z sześciu już wywierconych w Polsce otworów poszukiwawczych gazu łupkowego, ale pierwszy, z którego dane zostały podane publicznie. - Wyniki pozostałych wierceń, wykonanych od lipca 2010 do dziś, są nadal analizowane i nie zostały dotąd opublikowane - powiedział Poprawa.

Według PIG informacje firmy BNK Petroleum można określić jako "pozytywne i bardzo zachęcające". - Pionowy otwór o nazwie Wytowno S-1, zlokalizowany jest w pobliżu wsi Niestkowo pomiędzy Słupskiem i Ustką (woj. pomorskie), na bloku koncesyjnym Sławno - powiedział Poprawa. Miejscowość Niestkowo leży 8 km na południowy wschód od Ustki, a Wytowno 8 km na zachód od Ustki, 4 km od morza. - W otworze odwierconym do głębokości 3580 m, stwierdzono obecność licznych objawów gazu ziemnego - poinformował geolog. Ekspert podkreślił, że gaz, który pojawił się w odwiercie ma dobrą jakość - jest to głównie metan z niewielką domieszką etanu i propanu.

Głęboko, ale intensywnie

- Gaz zaobserwowano na głębokości od 2,5-3 tys. m do około 3,5 tys. m - poinformował Poprawa. Obecnie trwają analizy pobranego materiału skalnego oraz próbek gazu. Badana będzie m.in. tzw. dojrzałość termiczna skał, która pokazuje, jaka jest jakość gazu w złożu. Wyniki badań powinny być gotowe na początku kwietnia.

BNK Petroleum oceni też opłacalność wydobycia. Koszt samego otworu bez szczelinowania, które potrzebne jest do wydobywania gazu łupkowego, szacowany jest na około 6 mln dolarów - podała BNK Petroleum. Firma zapowiedziała, że przygotowuje się do wykonania szczelinowania. Proces ten może zostać przeprowadzony w drugim kwartale tego roku. BNK chce też jak najszybciej przystąpić do odwiertów pod Lęborkiem.

Złoża bogate, ale trudno dostępne

Kalifornijska firma BNK Petroleum na Pomorzu posiada 6 bloków koncesyjnych poprzez dwie firmy zależne - Saponis Investments oraz Indiana Investments. BNK Petroleum współpracuje z austriacką firmą RAG Rohoel-Aufsuchungs oraz austriacko-włoską Sorgenia E&P. W Niemczech BNK Petroleum posiada kilka bloków koncesyjnych gazu łupkowego w Nadrenii-Westfalii i Saksonii.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kolejne kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Geolodzy oceniają, że w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny mogą zalegać łupki gazonośne. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight (zakleszczonych) oraz łupkowych, jest trudniejszy w wydobyciu od gazu ze złóż konwencjonalnych.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane