• rozwiń

Pod sąd za oszukanie turystów

Pod sąd za oszukanie turystów
Foto: sxc.hu Foto: Dziewięć osób odpowie przed sądem za oszustwa i przywłaszczenie 7,7 mln zł

Dziewięć osób związanych z nieistniejącym już biurem podróży Open Travel Group odpowie za oszustwa i przywłaszczenie 7,7 mln zł. Toruńska prokuratura sporządziła już akt oskarżenia. Szacuje się, że biuro Open Travel oszukało ponad 3 tys. osób.

Biuro Podróży Open Travel Group sp. z o.o. zbankrutowało dwa lata temu. Głównym oskarżonym jest Piotr P. - kolejno prezes i wiceprezes spółki. Pozostali podejrzani to osoby zasiadające w zarządzie i radzie nadzorczej firmy, a także we władzach spółek zależnych.

- Śledztwo dotyczy okresu od 15 września 2005 do 29 września 2006. Główny wątek dotyczył oszustwa na szkodę osób, które w biurze podróży wykupiły wczasy zagraniczne - tłumaczy prokurator Jarosław Kilkowski.

Śledczy zbadali 1344 umowy

W trakcie śledztwa przeanalizowano 1344 umowy, które nie zostały zrealizowane lub wykonano je niezgodnie z warunkami. Ustalono, że pokrzywdzonych zostało 1421 osób indywidualnych i firm współpracujących z biurem podróży.

Oskarżonym, oprócz oszustw i przywłaszczenia mienia, zarzucono, że nie zgłosili wniosku o upadłość spółki, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i utrudnianie kontroli Inspekcji Pracy. Zdaniem prokuratury upadłość powinna zostać ogłoszona pół roku przed krachem spółki, czyli w marcu 2006 r.

Ponad 3 tysiące oszukanych klientów

Krach Open Travel Group nastąpił we wrześniu 2006 r. Na wczasach na Dominikanie i Krecie przebywały wówczas 1062 osoby. Sprowadzono je do Polski na koszt firm ubezpieczeniowych. Przeszło 2 tys. osób, pomimo zawartych umów, w ogóle nie mogło pojechać na zagraniczny odpoczynek.

Poszkodowane zostały łącznie 3774 osoby. W połowie zeszłego roku wypłacono im prawie 4 mln zł odszkodowania. Open Travel Group był ubezpieczony na 6 mln zł, ale pozostałą kwotę pochłonęło sprowadzenie turystów z zagranicznych wczasów.

eq/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane