• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pod ochroną gwałciciela i pedofila

Pod ochroną gwałciciela i pedofila
Foto: TVN24 Foto: Ostrożnie z zatrudnianiem ochroniarzy

W sklepie, biurze czy na parkingu w charakterze ochroniarza będzie można zatrudnić gwałciciela lub pedofila - alarmuje "Gazeta Prawna".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowej ustawy o ochronie mienia i osób. Zakazuje on zatrudniania w charakterze ochroniarzy osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu oraz mieniu. Wciąż jednak w charakterze ochroniarzy bez licencji, czyli zatrudnianych przede wszystkim w sklepach, biurowcach, na parkingach i stacjach benzynowych, będą mogli pracować skazani za gwałt, pedofilię czy spowodowanie katastrofy lub wypadku komunikacyjnego.

Pracownicy ochrony, którzy nie posiadają licencji, nie muszą przedstawiać pracodawcy zaświadczeń o niekaralności. Mimo to agencje ochrony wymagają od swoich podwładnych zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. Zmusza ich do tego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w trakcie kontroli takich firm sprawdza, czy nie pracują w nich skazani. W ten sposób narażają się one m.in. na pozwy ze strony pracowników o naruszenie dóbr osobistych.

Dlatego dziś z własnej woli zaświadczenia składa zdecydowana większość ochroniarzy. - Nasi pracownicy sami składają oświadczenia, że nie byli karani. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dostarczają zaświadczenia z KRK, ale płacimy wtedy za ich wydanie - mówi Monika Głownia z Agencji Ochrony Sako. Podkreśla, że to jedyne rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie kary z tytułu naruszenia przepisów prawa pracy lub ograniczenia koncesji.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane