• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Poczta Polska zwalnia grupowo

Poczta Polska zwalnia grupowo
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Poczta Polska chce oszczędzać. Zaczyna od zwolnień grupowych

Grupowe zwolnienia pracowników Poczty Polskiej, Pracę straci - lub zmieni warunki zatrudnienia - prawie pięć tysięcy osób - zapowiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski. Zwolnienia grupowe potrwają od marca do końca października br.

- Ten proces reformowania Poczty wiąże się również z podejmowaniem trudnych decyzji. A najtrudniejsze z nich dotyczą zwolnień, w tym grupowych - mówił w Sejmie Jankowski. Jak tłumaczył, są one spowodowane sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstwa oraz wynikają z planowanych zmian organizacyjnych.

Zmiany w Poczcie Polskiej "muszą być", by poczta była bardziej przystosowywana do konkurowania na zliberalizowanym rynku przesyłek.

Tysiąc bez pracy, reszta zmienia umowy

Według przewidywań, bez pracy pozostanie 1 tys. 106 pracowników. Otrzymają oni wypowiedzenie umowy o pracę lub zostanie ona rozwiązana za porozumieniem stron.

Znaczną część pracowników czeka likwidacja stanowisk i zmiana warunków pracy (co wiąże się z obniżką miesięcznej pensji). - Nie więcej niż 3 tys. 665 pracowników otrzyma wypowiedzenie warunków pracy oraz maksymalnie 147 pracowników ujrzy wypowiedzenie warunków umowy o pracę w zakresie zasad premiowania - powiedział Jankowski.

Dodał, że zwalnianym w ramach zwolnień grupowych pracownikom będą przysługiwały odprawy. Jeżeli pracownik był zatrudniony w Poczcie Polskiej krócej niż dwa lata, otrzyma odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia i w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli był zatrudniony dłużej niż 8 lat.

Wiceminister zapewnił posłów, że Poczta Polska podejmie szereg działań by złagodzić skutki zwolnień, jak współpraca z urzędami pracy, czy objęcie zwalnianych programem aktywizacji zawodowej. Na koniec 2009 r. Poczta Polska zatrudniała 98 tys. 770 pracowników, czyli 2 tys. 216 mniej niż rok wcześniej.

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane