• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Poczta Polska nowoczesna - ale dopiero za 5 lat

Poczta Polska nowoczesna - ale dopiero za 5 lat
Foto: TVN24 Foto: Resort chce uczynić z Poczty Polskiej dynamiczne przedsiębiorstwo

Musimy uczynić z Poczty Polskiej dynamiczne przedsiębiorstwo - obiecuje Maciej Jankowski, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za ten sektor - Chcę zapoznać się z sytuacją w przedsiębiorstwie i odbyć rozmowy z dyrekcją i związkami - dodaje.

Poczta Polska to obecnie największy pracodawca w Polsce: zatrudnia około stu tysięcy pracowników. Przedsiębiorstwo ma przejść prywatyzację i komercjalizację. Wiceminister Jankowski obiecuje, że zrobi wszystko, by ustawa o komercjalizacji weszła w życie w połowie bieżącego roku. Dzięki niej Poczta Polska ma przekształcić się z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę skarbu państwa.

Prywatyzacja owszem, ale nie tak szybko
Kolejnym etapem ma być prywatyzacja. Wstępne plany rządu zakładają sprzedaż części akcji Poczty Polskiej na giełdzie, jednak ma tam trafić pakiet mniejszościowy - aby państwo mogło zachować kontrolę nad firmą. - Najszybszy możliwy termin wejścia na giełdę to 2010 r., o ile taka będzie decyzja rządu - zastrzega Jankowski.

W interesie Poczty Polskiej i nas wszystkich jest, by w 2013 r. była nowocześnie zarządzaną firmą, zdolną do działania w warunkach konkurencji

Jankowski

Związki chcą gwarancji
Czy ten plan oznacza zwolnienia pracowników? Wiceminister Jankowski unika odpowiedzi na pytanie o redukcję zatrudnienia - Naszym celem nie są zwolnienia, lecz uczynienie z Poczty polskiej dynamicznego przedsiębiorstwa - mówi tylko. Jednak związkowcy w zamian za komercjalizację chcą gwarancji ochrony pracowników.

Poświąteczny zator trwa
Tymczasem Poczta Polska nadal nie może sobie poradzić z roznoszeniem przesyłek na czas. Opóźnienie w ich dostarczaniu sięgają już nawet miesiąca. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest natłok świątecznych przesyłek, rezygnacja z pracy przez wielu listonoszy - i trudności w pozyskaniu nowych pracowników, których nie przyciągają niskie zarobki.


mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane