• rozwiń

Poczta Polska na warszawskim parkiecie? Minister skarbu jest "admiratorem jej debiutu giełdowego"

Poczta Polska na warszawskim parkiecie? Minister skarbu jest "admiratorem jej debiutu giełdowego"
Foto: media.poczta-polska.pl Foto: Minister skarbu powiedział, że jest "admiratorem debiutu giełdowego Poczty Polskiej"

Są dobre przykłady prywatyzacji operatorów pocztowych w Europie - powiedział w czwartek minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Dodał, że jest "admiratorem" debiutu giełdowego Poczty Polskiej.

Szef resortu skarbu, pytany w czwartek przez dziennikarzy, kto podejmie decyzję o prywatyzacji Poczty Polskiej, jeśli spółka będzie do tego gotowa, odparł: "To nadzoruje minister administracji i cyfryzacji. Jesteśmy w dobrym dialogu".

Kwestia uzgodnień

Karpiński zwrócił uwagę na dobre przykłady prywatyzacji operatorów pocztowych w Europie. - Pokazują, że można przejść z własności państwowej na własność państwowo-prywatną czy własność prywatną, zachowując czy nawet podnosząc efektywność działania (spółek - red). Takie przypadki analizowaliśmy w ministerstwie. Więc to jest kwestia uzgodnień między dwoma ministrami - zaznaczył.

Minister skarbu dodał, że jest "admiratorem debiutu giełdowego Poczty Polskiej".

Wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska mówiła niedawno dziennikarzom, że giełdowy debiut Poczty Polskiej jest możliwy, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania operatora do procesu prywatyzacji. Spółka - jak podkreśliła - musi znaleźć dodatkowe źródła przychodów, które zrekompensują spadek liczby wysyłanych listów.

Intensywne analizy

Prezes narodowego operatora Jerzy Jóźkowiak mówił wcześniej, że analizy związane z planowanym upublicznieniem akcji Poczty Polskiej są prowadzone od kilku miesięcy. - To oznacza wprowadzenie naszej firmy do grupy spółek Skarbu Państwa, które przeszły proces restrukturyzacji i transformacji. Sam fakt przygotowywania się do giełdy stawia przed spółką bardzo klarowne wymogi formalne, jak również dotyczące ładu korporacyjnego - podkreślił.

- Zakładamy większościowy udział Skarbu Państwa w spółce - co najmniej 51 proc. akcji, a nawet więcej. Nie zapadły jednak jeszcze żadne decyzje w sprawie terminu debiutu na Giełdę Papierów Wartościowych - dodał Jóźkowiak.

Grupa Poczty Polskiej to m.in.: Bank Pocztowy, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i Poczta Polska Usługi Cyfrowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane