• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pociągi nie staną. Kolejowa wojna na finiszu?

Pociągi nie staną. Kolejowa wojna na finiszu?
Foto: TVN24 Foto: PKP PR wypłaci pensję pracownikom

Kolejarskie związki zawodowe z PKP Przewozy Regionalne odwołały planowany na przyszły czwartek strajk ostrzegawczy, ponieważ znalazły się pieniądze na wypłaty. Jak powiedział rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski, komornik odblokował konta spółki.

Olszewski poinformował, związkowcy po środowym spotkaniu z zarządem spółki odstąpili od planowanego na 12 października protestu. - Komornik odblokował nasze konta, żebyśmy mogli wypłacić pensje - powiedział rzecznik. Zagrożenie, że wypłat dla pracowników może nie być, pojawiło się na początku października, kiedy komornik zajął konta PKP Przewozy Regionalne, żeby zabezpieczyć roszczenia PKP Intercity w wysokości 89 mln zł.

Nie koniec problemu

Związkowcy domagają się podpisania paktu gwarancji pracowniczych oraz terminowego wypłacania pensji. Stanisław Kokot z Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" powiedział PAP, że odwołanie strajku ostrzegawczego nie oznacza jednak, że związki zupełnie rezygnują z protestu.

- Sytuacja spółki nadal jest fatalna. Przed usamorządowieniem powinna zostać do tego procesu odpowiednio przygotowana, ale nie została. Przekazanie jej samorządom zamiast coś poprawić, tylko pogorszyło sprawę - wyjaśnił.

Dodał, że związkowcy będą bronić miejsc pracy kilkunastu tysięcy pracowników PKP Przewozy Regionalne. Nie wykluczył, że będą naciskać na Grupę PKP, żeby rozłożyła zadłużenie PKP Przewozy Regionalne na raty i na resort infrastruktury, żeby ten podjął działania, które mogłyby pomóc spółce.

Spółka PKP Przewozy Regionalne do zeszłego roku należy do samorządów. Zatrudnia ponad 15 tys. pracowników i obsługuje połowę kolejowego ruchu pasażerskiego w Polsce. Dziennie przewozi ok. 340 tys. osób. Spółki Grupy, w tym PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe szacują, że samorządowa firma jest im winna 290 mln zł.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane