• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pociągi na Śląsku nie staną (na razie)

Pociągi na Śląsku nie staną (na razie)
Foto: TVN24 Foto: Rozkład jazdy na Śląsku zostanie do maja bez zmian

Nie będzie zapowiedzianego na 22 marca cięć w rozkładzie jazdy Przewozów Regionalnych na Śląsku. Samorząd województwa podpisał umowę z tym przewoźnikiem na pięć pierwszych miesięcy tego roku. Spór o dofinansowanie pociągów groził znacznym ograniczeniem liczby pociągów.

Zapowiedziana już korekta rozkładu Przewozów Regionalnych dla woj. śląskiego zakładała m.in. zawieszenie kursowania 64 pociągów, uruchamianie jedenastu tylko okresowo - np. w weekendy, a także skrócenie tras pięciu innych. Jej wprowadzenie Przewozy uzasadniały niewystarczającym finansowaniem ze strony wojewódzkiego samorządu.

Na razie według dotychczasowego rozkładu jazdy

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska, podpisana tego dnia umowa przewiduje przekazanie przewoźnikowi ok. 64 mln zł za pięć miesięcy wykonywania połączeń kolejowych w regionie - według dotychczasowego rozkładu.

Według dyrektora śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych Przemysława Gardonia, podpisanie umowy spowodowało w piątek wycofanie zgłoszonych już Polskim Liniom Kolejowym zmian w rozkładzie, a także zdjęcie rozwieszonych na dworcach informacji o ich wprowadzeniu.

Wielomiesięczny spór o kasę

Sprawa finansowania Przewozów Regionalnych przez samorząd woj. śląskiego była w ostatnich miesiącach przedmiotem sporu między przedstawicielami obu instytucji. PR od kilku tygodni zapowiadały zawieszenie części połączeń w regionie na podstawie wyliczeń, że utrzymanie wprowadzonego w grudniu ub. roku rozkładu kosztowałoby w tym roku 159 mln zł.

To o 49 mln zł więcej, niż zgadzał się wyłożyć urząd marszałkowski. Kolejowa spółka postanowiła więc wprowadzić plan ograniczania rosnącego deficytu jej śląskiego zakładu. Zawieszenie od 22 marca 64 połączeń miało dać w skali roku oszczędności rzędu ok. 20,4 mln zł, prócz tego zakładano m.in. zwolnienia 20 proc. z 2,3 tys. pracowników zakładu.

Wobec groźby zawieszenia 64, czyli ok. 10 proc. wszystkich połączeń w woj. śląskim, zarząd woj. śląskiego zaproponował Przewozom Regionalnym podpisanie półrocznej umowy opartej na wyliczeniach kolejarzy, przy jednoczesnym przeprowadzeniu audytu kosztów śląskiego zakładu PR. Wyniki audytu mają być podstawą negocjacji kolejnej umowy oraz uregulowania dotychczasowych rozliczeń.

Na pięć miesięcy

- Umowa została podpisana na pięć, a nie - jak pierwotnie zakładano - na sześć miesięcy, ze względu na planowaną korektę rozkładu od 1 czerwca, a także na fakt, że z 1. czerwca samorząd woj. śląskiego planuje przejąć za pośrednictwem spółki Koleje Śląskie obsługę linii Gliwice-Katowice-Częstochowa - wyjaśnił dyr. Gardoń.

Plan samorządu woj. śląskiego uwzględnia bowiem rozpoczęcie od 1 czerwca obsługi przez tworzącą się samorządową spółkę Koleje Śląskie jednej z kluczowych tras w regionie - z Gliwic do Częstochowy. Do tego czasu samorząd musi m.in. porozumieć się z Przewozami Regionalnymi o ile mniejsze będą w związku z tym ich koszty w czerwcu oraz ile będzie kosztowała dzierżawa pociągów PR dla Kolei Śląskich.

Mimo obowiązującej od 2008 r. pięcioletniej umowy między samorządem a przewoźnikiem, która zakłada roczne dofinansowanie średnio 100 mln zł, śląski zakład PR - według spółki - miał w ubiegłym roku 29,6 mln zł deficytu, rok wcześniej 29,2 mln zł, a w 2008 r. - 20,1 mln zł.

Marszałkowi brakuje pieniędzy

Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz nie zgadza się z rosnącymi kosztami kolejarzy. We wtorek, po spotkaniu z władzami Przewozów Regionalnych, Matusiewicz argumentował m.in., że "przy podobnej liczbie tzw. przewozokilometrów" w woj. śląskim i wielkopolskim poziom samorządowych dotacji pokrywających straty PR na przewozach różni się "drastycznie".

Marszałek wskazał też, że choć koszt planowanej wówczas półrocznej umowy samorządu woj. śląskiego z PR zmieści się w kwocie 110 mln zł zarezerwowanej na ten cel w tegorocznym budżecie, koszty obu tegorocznych umów z PR oraz uruchomienia Kolei Śląskich znacznie ją przekroczą. - Będę miał ciężką przeprawę w sejmiku - ocenił wówczas Matusiewicz.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane