• rozwiń

Pociągi InterRegio wróciły na tory

Pociągi InterRegio wróciły na tory
Foto: wikipedia.org Foto: Choć w życie wchodzi nowy rozkład jazdy, z powodu zaległości płatniczych w grupie PKP podróżnych może czekać w tym roku jeszcze wiele niespodzianek

Od wtorku, po czterotygodniowej przerwie spowodowanej rozliczeniami w grupie PKP, wróciły na tory pociągi InterRegio. PKP Intercity zlikwidowały natomiast we wchodzącym od dziś nowym rozkładzie jazdy 24 pociągi, a w przypadku kolejnych 20 skróciły trasę.

- We wtorek i w środę wszystkie wstrzymane pociągi InterRegio wrócą na tory. W sumie będzie to ok. 50 pociągów - powiedział rzecznik PR Piotr Olszewski. Dodał, że wszystkie pociągi będą kursować zgodnie z wcześniejszymi rozkładami jazdy.

Od początku maja nie kursowała część międzywojewódzkich pociągów InterRegio. PKP Polskie Linie Kolejowe nie zezwalały na ich wyjazd, ponieważ spółki nie porozumiały się co do spłaty zadłużenia właściciela linii InterRegio, Przewozów Regionalnych wobec PKP PLK, spółki do której należą tory kolejowe. Tylko za ten rok dług wynosi ok. 100 mln zł, łącznie ze zobowiązaniami za zeszły rok wynosi ok. 240 mln zł.

Przewozy Regionalne wpłaciły 7 maja na konto zarządcy infrastruktury 10 mln zł. Kilka dni później rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski poinformował o wpłacie kolejnych 18,5 mln zł.

Jakie zmiany w rozkładzie jazdy

Zmiany w rozkładzie PR dotyczą głównie wprowadzenia nowych połączeń, dodania przystanków albo korekty godzin odjazdów i przyjazdów.

Przewozy Regionalne na wakacje pozostawią część pociągów przewidzianych wcześniej tylko na rok szkolny. Latem turyści będą mogli z nich korzystać np. na trasach: Oświęcim - Wieliczka, Elbląg - Olsztyn, Olsztyn - Braniewo, Działdowo - Iława. Zgodnie z decyzją samorządu dolnośląskiego Przewozy Regionalne również latem będą obsługiwać połączenie z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby.

Gdzie znika InterCity

Rzecznik przewoźnika PKP Intercity Paweł Ney powiedział PAP, że spółka zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami odwołała 24 pociągi, a w przypadku kolejnych 20 trasy zostały skrócone. - Dotyczy to pociągów, które są nieekonomiczne i generują deficyt - powiedział Ney.

PKP Polskie Linie Kolejowe zwróciły się na początku maja do PKP Intercity o przygotowanie listy najbardziej nierentownych pociągów do likwidacji. Przewoźnik zalega PKP PLK ok. 180 mln zł za dostęp do torów, musi więc ograniczyć liczbę pociągów.

Wobec tego od wtorku odwołano m.in. pociąg TLK relacji Bydgoszcz-Chełm na odcinku Lublin-Chełm-Lublin, Katowice-Wisła Głębce, Kostrzyn-Krzyż, Lublin-Wrocław Główny, Łódź Fabryczna-Warszawa Wschodnia, a także relacji Kostrzyń-Warszawa Wschodnia na trasie Kostrzyń-Poznań Główny-Kostrzyn. W przypadku Express InterCity są to m.in. pociągi jadące na trasie: Gdynia Główna-Warszawa Zachodnia, Kołobrzeg-Warszawa Zachodnia.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane