• rozwiń

PO zwalnia z abonamentu

PO zwalnia z abonamentu
Foto: TVN24 Foto: Emeryci i renciści niezdolni do pracy zostaną zwolnieni z abonamentu?

Już niedługo emeryci i renciści mogą być zwolnieni z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. W przyszłym tygodniu Platforma Obywatelska chce złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Od 1 stycznia 2009 r. PO chce całkowicie zlikwidować abonament.

Według propozycji PO, do listy zwolnionych z płacenia abonamentu zostaną dopisani emeryci oraz renciści trwale niezdolni do pracy.

- Abonament jest nieściągalny, nie jest dobrze rozliczany, nie wiemy, ile z tego abonamentu jest przeznaczone na misję - argumentowała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska. - To pierwszy krok, bo trwają prace nad dużą ustawą o mediach publicznych, abonamencie oraz sposobie finansowania mediów publicznych - dodała.

Bez abonamentu w 2009 roku?

Z kolei szef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił, że obecnie zaledwie 40 proc. właścicieli odbiorników radiowo-telewizyjnych płaci abonament. Zapowiedział też, że następnym krokiem będzie całkowita likwidacja abonamentu. Ma to się stać od 1 stycznia 2009 roku.

Chlebowski jednocześnie zadeklarował, że Platforma chce stworzyć system, który zagwarantuje mediom publicznym środki na prowadzenie działalności misyjnej.

Abonament jest nieściągalny, nie jest dobrze rozliczany, nie wiemy ile z tego abonamentu jest przeznaczone na misję

Kidawa

Środowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że PO szykuje projekt zastąpienia abonamentu Funduszem Misji Publicznej, finansowanego z budżetu czterech ministerstw: kultury, edukacji, nauki i spraw zagranicznych. Fundusz mógłby być dodatkowo zasilany przez nadawców komercyjnych, przy założeniu, że TVP i PR miałyby ograniczone prawo do nadawania reklam. Funduszem miałaby zarządzać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji lub minister kultury.

- W tym czasie nie zamierzamy dokonywać żadnych zmian liberalizujących możliwość stosowania reklam w telewizji i radio. Te kwestie będzie regulowała nowa ustawa o nadawcach publicznych - zadeklarował Chlebowski. Projekt ten ma być gotowy na przełomie kwietnia i maja.

[WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

mwr//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane