• rozwiń

PO zaskarży "podatek Religi"

PO zaskarży "podatek Religi"

Współfinansowanie kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe, czyli tzw. podatek Religi, jest niezgodne z konstytucją - twierdzi Platforma Obywatelska i zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

- Podatek Religi to nic innego jak podatek, który zapłacą wszyscy właściciele aut - zwraca uwagę wiceszef sejmowego klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Platforma twierdzi, że ustawa łamie konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej oraz zasadę równości wobec prawa.
- To jest podwójne świadczenia; wszyscy już płacimy składkę zdrowotną - podkreślił Chlebowski.

Według PO, "konstytucja wyraźnie mówi, że kwestie dotyczące danin publicznych powinny być zapisywane w odrębnych ustawach".
- Tutaj mamy parapodatek zapisany w ustawie o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych - mówił Chlebowski. Zdaniem PO, niezgodne z konstytucją jest także to, że zmiany w podatkach wprowadzane są w życie w ciągu roku podatkowego.

Kwestionowana przez Platformę ustawa ma wejść w życie 1 października 2007 roku. Stanowi, że koszty leczenia ofiar pokrywaliby ubezpieczyciele ze składek obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, odprowadzając od pobranej składki ryczałt na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Początkowo ryczałt miałby wynieść 12 proc. W następnych latach wysokość ryczałtu mogłaby się zmienić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane