• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Po wskazaniu Belki dwugłos w RPP

Po wskazaniu Belki dwugłos w RPP
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Członek RPP Andrzej Bratkowski. o kandydaturze Marka Belki na prezesa NBP

Rada Polityki Pieniężnej podzielona po wskazaniu przez Bronisława Komorowskiego kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dzieli jednak nie sam kandydat, a tryb jego wyboru.

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. W przyszłym tygodniu jego kandydatura będzie poddana pod głosowanie w Sejmie. Komorowski poinformował, że Belka zgodził się kandydować.

- Myślę, że to jest dobra kandydatura. Belka ma duże doświadczenie praktyczne w prowadzeniu polityki finansowej. Wysoko oceniam jego kwalifikacje – komentował na gorąco na antenie TVN CNBC Biznes jeden z członków RPP Andrzej Bratkowski. Dodał, że po takim kandydacie spodziewa się polityki "elastycznej i wyważonej". – Prof. Belka nie jest dogmatyczny – ocenił. Według Bratkowskiego nie powinno być też problemów we współpracy Belki z RPP.

Doświadczony kandydat

W podobnym tonie wypowiedziała się dla PAP Anna Zielińska-Głębocka: - Uważam, że to bardzo dobra kandydatura. Jest to wybitny specjalista, z ogromnym doświadczeniem naukowym, posiada doświadczenie w zarządzaniu. Jest obeznany w funkcjonowaniu międzynarodowych instytucji finansowych - oceniła.

- Stanowisko, które obecnie piastuje (szef Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego - red.), daje ogromną wiedzę, pozwala wyrobić sobie perspektywę i ogląd nie tylko sytuacji Polski, ale również w sytuacji międzynarodowej. To jest obecnie bardzo ważne - dodała.

I skończyła: - Nie jest to kandydatura polityczna. Mam nadzieję, że spotka się z poparciem w parlamencie - podsumowała Zielińska-Głębocka.

"Bulwersujący" tryb wyboru

Wątpliwości ma natomiast Adam Glapiński. - Dla mnie bulwersujący jest tryb działania. Nie widzę powodu, żeby powoływać prezesa przed wyborami. Powinien zrobić to prezydent, wybrany w powszechnych wyborach. Jest to decyzja, która burzy ducha praworządności - powiedział w komentarzu dla PAP.

Dodał, że "nie wypada" mu komentować samej osoby kandydata.

Eksperci: Świetna kandydatura

W samych superlatywach wypowiadają się o Belce eksperci spoza RPP. Prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers uważa, że ta kandydatura jest jedną z najlepszych, jakie w Polsce można mieć. - W Polsce jest wiele ekonomistów bardzo dobrych, ale Marek Belka nie tylko ma ogromną wiedzę ekonomiczną, ale ma też ogromne doświadczenia polityczne, finansowe z Polski i ze świata - stwierdził Orłowski. Dodał, że Belka cieszy się ogromnym autorytetem ekonomicznym.

Jak zaznaczył, Marek Belka jest gwarancją tego, że polityka pieniężna w Polsce będzie prowadzona konsekwentnie, rozsądnie, ostrożnie i profesjonalnie. - Myślę, że bez żadnych problemów powinien on zostać przyjęty przez parlament - dodał.

Także główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru uważa, że kandydatura Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jest bardzo dobra. - Prof. Marek Belka jest jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów, z dużym doświadczeniem rządowym i międzynarodowym, z dużym autorytetem - był wicepremierem i ministrem finansów - powiedział Petru. Dodał, że na pewno ustabilizuje to sytuację w NBP.

Jak podkreślił, Belka jest kandydaturą ponadpartyjną. - Jest to osoba bardzo wiarygodna, bardzo dobrze odbierana przez rynek i ma duże szanse na przejście przez parlament, dlatego, że SLD zagłosuje za jego przyjęciem - zauważył ekonomista.

Zaznaczył, że jedynym znakiem zapytania są poglądy Belki na temat polityki monetarnej. - Nie znamy jego decyzji w sprawie polityki monetarnej, bo nigdy nie był w Radzie Polityki Pieniężnej, ani w NBP - podkreślił.

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane