• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Po ustawę - tylko do sieci

Po ustawę - tylko do sieci
Foto: TVN24 Foto: "Dziennikm Ustaw" na papierze stanie się zabytkiem?

"Dziennik Ustaw", "Monitor Polski", dzienniki urzędowe ministerstw i wojewodów - przywykliśmy, że źródła prawa muszą być na papierze. Czasy się jednak zmieniają: od 2012 roku akty prawne będą publikowane tylko w internecie - zapowiada "Rzeczpospolita". Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt zmian ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych.

"Dziennik Ustaw", "Monitor Polski", dzienniki urzędowe ministerstw i urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe mają ukazywać się wyłącznie w internecie. Każdy z organów ogłaszających lub wydających przepisy będzie prowadził oddzielną stronę internetową przeznaczoną na ich publikację.

Pozostanie numeracja pozycji w roku kalendarzowym pozycji oraz kolejna numeracja stron, ale nie będzie już podziału na numery. W przypadku publikacji w sieci nie ma sensu dzień "druku" poszczególnych numerów np. "Dziennika Ustaw", a jedynie dzień publikacji konkretnego aktu prawnego.

Ważną nowością ma być obowiązek ogłaszania przynajmniej raz na rok jednolitych urzędowych tekstów aktów normatywnych.

Na papierze drukowane mają być jedynie "Dzienniki" i "Monitory" przeznaczone dla prezydenta, Biblioteki Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", takie wydruki mają być przechowywane wieczyście jako podstawa kontroli autentyczności i integralności aktów prawnych ogłaszanych w formie informatycznej.

Każda gmina ma nieodpłatnie udostępniać komputer z elektronicznym "Dziennikiem Ustaw" - dla tych, którzy nie mają innego dostępu do sieci, a zatem i aktów prawnych.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane