• rozwiń

Po tragedii odrodzi się i handel?

Tragedia w Smoleńsku zbliżyła Polaków i Rosjan. Polityczne pojednanie otwiera drogę do odbudowania mostów gospodarczych - zauważa "Pulsie Biznesu".

Już dawno oba kraje nie były politycznie tak blisko siebie - zauważa gazeta. To okazja dla gospodarki, by po latach konfliktów odbudować wzajemne relacje. A jest co odbudowywać: w 2009 r. wymiana handlowa Polski i Rosji spadła o 42 proc. do 16 mld USD, z czego tylko 4,1 mld USD to nasz eksport do Rosji.

Są dobrej myśli

Wśród cytowanych przez gazetę biznesmenów przeważają w tym względzie optymiści. Należy do nich m.in. Zbigniew Niemczycki, szef Polskiej Rady Biznesu. Jego zdaniem, reakcja Rosjan na katastrofę nie była wynikiem chłodnej dyplomacji, ale spontanicznym odruchem. Wierzy on, że takie gesty pozwalają się otworzyć i budować inne relacje, także biznesowe.

Zdaniem przedsiębiorców, w rosyjskich realiach postawa przywódców ma ogromne znaczenie. Twierdzą, że od kilku miesięcy sytuacja biznesowa między oboma krajami normalnieje i mają nadzieję, że może to doprowadzić m.in. do przyspieszenia powrotu polskich firm spożywczych na rosyjski rynek.

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane