• rozwiń

PO szuka poparcia dla Belki

PO namawia PSL, by jak najszybciej poparło kandydaturą Marka Belki na szefa NBP. Ludowcy jak na razie odmawiają, ale ostateczna decyzję odkładają do wtorku. PiS opowiada się za przełożeniem głosowania po wyborach prezydenckich. SLD chce najpierw porozmawiać z Belką.

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski chce, aby głosowanie nad kandydaturą Belki odbyło się na najbliższym, rozpoczynającym się w najbliższą środę posiedzeniu Sejmu. Szef sejmowej komisji finansów publicznych Paweł Arndt (PO) powiedział, że komisja zaopiniuje kandydaturę Belki w środę 9 czerwca; dwa dni później - w piątek - miałoby się odbyć głosowanie.

PiS, SLD i PSL razem mogą jednak zablokować te plany. Zdaniem polityków tych partii, kandydatura Belki nie powinna być głosowana zbyt szybko, czyli jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Jeśli podczas ustaleń Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów PiS, Lewica i PSL sprzeciwią się wprowadzeniu do porządku obrad punktu dotyczącego głosowania nad kandydaturą Belki, marszałek będzie mógł wycofać taki wniosek albo poddać go pod głosowanie w sejmowej sali obrad, ryzykując przy tym przegranie głosowania.

Platforma przekonuje Ludowców

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński powiedział, że jego klub stara się przekonać koalicjanta do poparcia kandydatury Belki. - Liczymy, że nam się to uda. Trzeba obsadzić stanowisko szefa NBP bez zbędnej zwłoki, ale chcemy to robić w atmosferze konsensusu - zaznaczył. Grupiński zaprzeczył, jakoby PSL w rozmowach o warunkach poparcia dla Belki, zażądało, aby wiceszefem NBP został Mirosław Pietrewicz (napisała tak środowa "Gazeta Wyborcza").

Nieoficjalnie politycy PO mówią, że jeśli PSL nie zmieni zdania, to Platforma nie będzie obstawać przy głosowaniu kandydatury Belki już na najbliższym posiedzeniu. - To może być to posiedzenie lub kolejne - powiedział PAP rozmówca z władz klubu. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano już po I turze wyborów prezydenckich (23-25 czerwca).

PSL ma wątpliwości

Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak powtórzył w środę, że kandydatura Belki budzi duże wątpliwości wśród ludowców. - Pomijając fakt, że naszym zdaniem, marszałek Sejmu, który tymczasowo pełni obowiązki prezydenta, nie powinien takich propozycji zgłaszać, to nasze wątpliwości i zastrzeżenia dotyczą podejścia premiera Belki do ekonomii - powiedział Pawlak. Jak tłumaczył, PSL nie podziela sposobu działania i podejścia do ekonomii Belki, które - jego zdaniem - w skrócie polega na tym, że "rynek sam rozwiąże wszystkie problemy ekonomiczne".

Według Pawlaka, nie ma żadnych przeszkód, aby nowy prezes NBP został wybrany po wyborach prezydenckich. - Jeżeli jest tak dobrze w kraju jak mówią, to jeden miesiąc nie zmieni nic, a jeżeli byłoby źle, to nawet Belka w ciągu jednego miesiąca nas nie zbawi. Nie ma tutaj ryzyka i pośpiechu, żebyśmy tę decyzję podejmowali pochopnie - ocenił wicepremier. Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że ludowcy ostateczną decyzję w sprawie kandydatury Belki i terminu głosowania podejmą we wtorek na posiedzeniu klubu.

SLD chce porozmawiać z Belką

Szef SLD Grzegorz Napieralski poinformował dziennikarzy, że w przyszłym tygodniu - we wtorek lub środę - odbędzie się specjalne posiedzenie klubu Lewicy w sprawie kandydatury Belki. - Będę chciał z parlamentarzystami o tym porozmawiać - powiedział Napieralski.

Lider Sojuszu zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu chce osobiście spotkać się i porozmawiać z Belką.

PiS woli poczekać

Politycy PiS uważają, że głosowanie w sprawie prezesa NBP powinno się odbyć po wyborach prezydenckich. - Nie widzę żadnych powodów do pośpiechu. Nawet z punktu widzenia konstytucyjnego jest to kwestia wątpliwa. Legitymacja prezesa NBP mogłaby być później podważana. To nie ma sensu. Zaczekajmy kilka tygodni - powiedział dziennikarzom prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że ceni Belkę jako ekonomistę.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak zadeklarował, że jego klub poprze każdą inicjatywę, która spowoduje przełożenie głosowania nad kandydaturą Belki na czas po wyborach prezydenckich. Zapewnił, że jego partia nie prowadzi oficjalnych rozmów z SLD i PSL o tym, aby odsunąć w czasie głosowanie. - Myślę, że marszałek Komorowski, znając wypowiedzi polityków PSL i SLD, nie zaproponuje głosowania przed wyborami prezydenckimi. Przegrana osłabiłaby jego szanse wyborcze - ocenił Błaszczak.

Tusk: Natychmiast

Za szybkim wyborem nowego prezesa NBP opowiada się premier Donald Tusk. Pytany w poniedziałek, czy Sejm powinien wybrać nowego prezesa NBP przed czy po wakacjach, Tusk odparł: - Natychmiast.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta, na sześcioletnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. Szef banku centralnego jest powołany bezwzględną większością głosów. Dotychczasowy prezes Sławomir Skrzypek zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane