• rozwiń
  • WIG20 2215.95 +0.68%
  • WIG30 2516.74 +0.59%
  • WIG 58306.15 +0.28%
  • sWIG80 11537.72 -0.45%
  • mWIG40 3795.71 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:05

Dostosuj

Po prośbie do Kongresu

Zagrożone bankructwem trzy amerykańskie koncerny samochodowe: General Motors, Ford i Chrysler przedstawiły plan restrukturyzacji swoich przedsiębiorstw, mający zapewnić, że pożyczka z budżetu, o którą zabiegają, nie będzie zmarnowana.

Dyrektorzy Wielkiej Trójki z Detroit obiecali zrefinansować długi swoich firm i uzyskać ustępstwa od swoich pracowników, z którymi są związani związkowymi umowami zbiorowymi, oraz obniżyć pensje swoim menadżerom.

W symbolicznym geście prezesi GM, Forda i Chryslera zadeklarowali nawet, że będą w pracowali za roczną pensję symbolicznego dolara, jeżeli rząd udzieli im pożyczki.

Wszyscy proszą o kredyty łącznej wartości 25 miliardów dolarów. Dyrektor naczelny Forda, Alan Mulally, powiedział we wtorek, że jego firma potrzebuje 9 mld dolarów.

Gest rozpaczy?

Szefowie koncernów zapowiedzieli też, że na kolejne przesłuchania w Kongresie w sprawie pożyczki przyjadą do Waszyngtonu z Detroit - około 1000 km - samochodami, i to częściowo z napędem elektrycznym.

Na poprzednie przesłuchania w zeszłym tygodniu trzej dyrektorzy przylecieli - każdy osobno - firmowymi odrzutowcami, przez co narazili się na publiczne potępienie ze strony ustawodawców. Obecnie zapowiadają, że sprzedadzą te samoloty.

Szef Forda, Mulally, powiedział, że jeśli jego koncern dostanie pożyczkę 9 mld dolarów, i przeprowadzi obiecane reformy, firma powinna wyjść na swoje i zacząć znowu przynosić zyski w 2011 r.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane