• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PO proponuje PiS pakt gospodarczy

PO proponuje PiS pakt gospodarczy
Foto: TVN24 Foto: Chlebowski: Sprawdzam!

10-punktowy pakt gospodarczy wprowadzający zmiany w konstytucji oraz liczne modyfikacje w podatkach - to propozycja szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego dla PiS. Pakt miałby zostać realizowany jeszcze w październiku. - To propaganda - ucina wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat.

- Jeżeli po raz kolejny słyszę panią poseł Natalli-Świat, że trzeba rozmawiać, szukać ponadpartyjnego porozumienia, nad najważniejszymi sprawami dotyczącymi polskiej gospodarki, to mówię językiem pokerzysty: sprawdzam - oświadczył Chlebowski na czwartkowej konferencji prasowej.

Jeżeli po raz kolejny słyszę panią poseł Natalli-Świat, że trzeba rozmawiać, szukać ponadpartyjnego porozumienia, nad najważniejszymi sprawami dotyczącymi polskiej gospodarki, to mówię językiem pokerzysty: sprawdzam.

Zbigniew Chlebowski (PO)

Pakt obejmuje: nowelizację konstytucji umożliwiającą wejście Polski do strefy euro (jak doprecyzował Chlebowski - w 2011 roku), poparcie dla budżetu na 2009 r., poparcie zmian w ordynacji podatkowej, noweli ustawy o VAT i zmian w ustawie akcyzowej.

Platforma chce też uzyskać poparcie dla nowej ustawy o finansach publicznych, noweli ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, noweli ustawy Prawo budowlane, dla ustawy o upadłości konsumenckiej i ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej.

PiS nie pozwie marszałków

Chlebowski ocenił, że postawa PiS wobec tych projektów pokaże, czy apele partii Jarosława Kaczyńskiego o ponadpartyjne porozumienie nie były tylko "frazesami". Kaczyński poinformował w czwartek, że jego klub wycofuje wnioski o odwołanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego. Jak mówił, jest to "gest dobrej woli" mający skłonić pozostałe ugrupowania sejmowe - PO, PSL i SLD - do podjęcie rozmów w sprawie kryzysu finansowego. Prezes PiS dodał, że "byłby rad", gdyby doszło do rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem. (CZYTAJ WIĘCEJ)

"To działanie polityczne"

Według wiceszefowej PiS Aleksandry Natalli-Świat pakt gospodarczy PO to "propaganda i działanie polityczne, a nie merytoryczna rozmowa".

Nasza propozycja jest propozycją poważnych rozmów, a nie przepychanek z panem przewodniczącym Chlebowskim.

Aleksandra Natalii-Świat (PiS)

- To, co dzisiaj wygłosił pan przewodniczący Chlebowski, sposób sformułowania tej odpowiedzi, jej otoczka, wszystkie wypowiedzi, które padły na tej konferencji w odniesieniu także do PiS, wskazują na to, że po raz kolejny chodzi o propagandę i działanie polityczne, a nie merytoryczną rozmowę - powiedziała Natalli-Świat.

Posłanka PiS dodała, że propozycja PiS jest szersza niż 10-punktowy pakt Chlebowskiego. - Nasza propozycja jest propozycją poważnych rozmów, a nie przepychanek z panem przewodniczącym Chlebowskim - oświadczyła.

Jak zaznaczyła projekty ustaw są tylko jednym z elementów pakietu antykryzysowego PiS, a propozycje, które zawierają się w 10-punktowym pakcie zaproponowanym przez Chlebowskiego - jej zdaniem - są dobrane w sposób przypadkowy.

bgr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane