• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PO: PiS w NBP robi stajnię dla b. polityków

PO: PiS w NBP robi stajnię dla b. polityków
Foto: TVN24.pl Foto: Cezary Mech obejmie funkcję w poniedziałek

Stanowisko doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego obejmie w poniedziałek Cezary Mech. - Sławomir Skrzypek tworzy z NBP stajnię byłych polityków PiS - ocenił tę nominację szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Mech to bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Ponadto, to właśnie on jest współtwórcą programu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości oraz doradcą w sprawach ekonomicznych partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Politycy powinni trzymać się z dala od Narodowego Banku Polskiego - stwierdził Chlebowski.

Politycy powinni trzymać się z dala od Narodowego Banku Polskiego

Zbigniew Chlebowski, PO

Według niego instytucja, jaką jest NBP ma zagwarantowaną konstytucyjnie niezależność. - Czasami mam wrażenie, że pan prezes nie broni tej niezależności - podkreślił polityk. Dodał, że złym sygnałem dla rynków finansowych jest nominacja na doradcę szefa NBP człowieka, który sprzeciwia się przyjęciu przez Polskę euro.

PiS broni Mecha

Z Chlebowskim nie zgadza się posłanka PiS Aleksandra Natalli-Świat. - Zupełnie nie wyobrażam sobie, jak poglądy pana Mecha miałyby mu przeszkadzać w czymkolwiek - stwierdziła. Zaznaczyła, że Mech będzie się w NBP zajmować tworzeniem ekspertyz i materiałów, na podstawie których prezes NBP będzie podejmować decyzje.

Cezary Mech jest skończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Studiował także na Uniwersytecie Nawarry. Pracował m.in. w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także szefem Biura Polityki Finansowej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Po wygranych przez PiS wyborach w 2005 roku został wiceministrem finansów. Funkcję tę pełnił do 7 kwietnia 2006.

Mech krytykuje obecną politykę pieniężną, chce osłabienia złotego i jest otwartym przeciwnikiem wprowadzenia w Polsce euro. Jak dotąd Skrzypek deklarował neutralność w kwestii euro. Ale kilka dni temu NBP nieoczekiwanie ogłosił jednak, że przyniosłoby ono wielkie straty polskim bankom - przypominała w piątek "Gazeta Wyborcza".

prm/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane