• rozwiń

PO-PiS chce uwolnić od spółdzielni

PO-PiS chce uwolnić od spółdzielni
Foto: TVN24 Foto: Koniec spółdzielni?

Szykuje się koniec wszechwładnych i bogatych spółdzielni mieszkaniowych, pod których "opieką" jest 10 mln lokatorów - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". PO i PiS zgodnie popierają zmiany w ustawie, które zakładają, że gdy choć jeden lokal w budynku spółdzielczym zostanie wykupiony na własność, blok automatycznie stanie się wspólnotą mieszkaniową. A im więcej takich mieszkań, tym mniejszy wpływ spółdzielni na zarządzanie budynkiem.

W czwartek projektem nowelizacji zajmie się sejmowa komisja infrastruktury. Ponieważ przygotowane przez PO zmiany popiera też PiS, nowe przepisy mogą wejść w życie już w sierpniu. Gdyby tak się stało, to, w budynku z przynajmniej jednym lokalem własnościowym, wspólnota będzie decydować, czy ich nieruchomością dalej ma zarządzać spółdzielnia, czy lokatorzy wezmą sprawy w swoje ręce albo zatrudnią do zarządzania firmę zewnętrzną.

- Część z nich skorzysta z furtki, jaką da im nowe prawo, i zmieni zarządcę. Zwłaszcza najsłabsze spółdzielnie, które nieudolnie zarządzają pieniędzmi z czynszów – mówi gazecie prof. Dariusz Śniegowski, ekspert prawa spółdzielczego.

Miliardy zł od milionów lokatorów w rękach tysięcy prezesów

A gra toczy się o wielkie pieniądze. Obecnie w Polsce działa około pięć tys. spółdzielni, a największe gospodarują majątkami wartymi dziesiątki miliardów złotych. Jednak tylko nieliczne inwestują te środki np. w nowe lokale. W tym roku oddały one do użytku tylko 704 mieszkania, czyli o 62 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.


Dlatego coraz częściej wytyka się spółdzielniom, że są niepotrzebne, rodem z minionego ustroju, żyją dostatnio za pieniądze lokatorów.

Nowelizacji nie chcą jednak SLD oraz część posłów PSL. Ich zdaniem proponowane zmiany utrudnią planowane remonty, a mieszkańców, którzy zrezygnują z usług spółdzielni, narażą na podwyżki czynszu i utratę dodatków mieszkaniowych.

mkg/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane