• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PO niesprawiedliwości dziejowej?

PO niesprawiedliwości dziejowej?
Foto: TVN24 Foto: Dawna własność, choć czasem nie do poznania, będzie do odzyskania

Politycy Platformy Obywatelskiej chcą przeciąć wrzód, który rośnie co najmniej od 18 lat. Państwo ma się rozliczyć z majątku zagrabionego prywatnym właścicielom po II wojnie światowej - informuje dziennik "Polska".

Dziejową sprawiedliwość próbowały przywrócić kolejne rządy po 1989 roku. Bezskutecznie. Teraz za reprywatyzację bierze się rząd Donalda Tuska. W ciągu pół roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Nad szczegółami dokumentu już pracuje Ministerstwo Skarbu.

Co mamy, to oddamy

Dziennik poznał wstępne założenia reprywatyzacji według PO. Nieruchomości wciąż pozostające własnością państwa będą zwracane w naturze. W zamian za te, które stanowią obiekty użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, muzea itp.), oferowane będzie tzw. mienie zastępcze – inne państwowe budynki i grunty. Jeśli w międzyczasie nieruchomość została sprywatyzowana lub oddana we władanie gminie, dawni właściciele będą mogli liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości zagrabionego majątku.

Ta ostatnia kwestia wciąż nie została rozstrzygnięta. W PO są głosy, że również gminy powinny oddawać majątek w naturze.

Zdążyć przed sądem

Rząd chce jak najszybciej rozwiązać problem reprywatyzacji, bo boi się zalewu roszczeń dawnych właścicieli i ich spadkobierców. Już kilkaset osób dochodzi swoich praw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Pierwsze orzeczenia, korzystne dla dawnych właścicieli, zapadły już w 2002 roku. Kolejne mają mieć miejsce w grudniu. Jeśli i tym razem Trybunał przychyli się do stanowiska skarżących, ruszy fala pozwów. Według szacunków nawet 60 tys. osób może chcieć zabiegać o odszkodowania tą drogą. Będzie to kosztować państwo około 30 mld zł.

Prawnicy mają jednak wątpliwości, czy ustawa proponowana przez Platformę Obywatelską rozwiąże problem. Ci, którym rząd zaproponuje odszkodowania jedynie w wysokości 20 proc., nadal będą mogli dochodzić praw przed sądami.

Według szacunków Ministerstwa Skarbu, wartość majątku, który pozostał do zwrotu, wynosi prawie 153 mld zł. To grunty, kamienice, fabryki i pałace zagrabione w latach 40. ubiegłego wieku na podstawie dekretów o reformie rolnej, nacjonalizacji przemysłu, a także przejęcia na własność państwa gruntów i nieruchomości warszawskich.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane