• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

PO: Damy wolne na Trzech Króli, ale...

PO: Damy wolne na Trzech Króli, ale...
Foto: sxc.hu Foto: Trzej Królowie odbiora czasem dwa wolne dni...

Platforma Obywatelska zmienia zdanie w sprawie wolnego od pracy Święta Trzech Króli. Jednak za wolny 6 stycznia nowe przepisy odbiorą nam inne wolne dni. Jak zapowiada poseł Jacek Krupa, który pilotuje projekt zmian przepisów, w przyszłym tygodniu ma on trafić do laski marszałkowskiej.

Dotąd pracodawca miał obowiązek udzielić pracownikom innego dnia wolnego, jeśli ustawowo wolne od pracy święto wypadało w sobotę. Zgodnie z projektem PO ten przepis ma zostać zlikwidowany.

PO przyznaje, że w różnych latach w sobotę przypada albo jedno, albo dwa takie święta, za które pracownicy muszą dostać inny dzień wolny. Pod względem liczby dni wolnych od pracy w niektórych latach pracownicy po zmianach szykowanych przez PO "wyjdą na zero", ale w innych - stracą jeden dzień w stosunku do sytuacji obecnej.

PO zatwierdzi po niedzieli

W przyszłym tygodniu projekty zmian prawnych mają zatwierdzić władze klubu parlamentarnego Platformy. - Mamy nadzieję, że również w przyszłym tygodniu uda się nam złożyć nasze projekty u marszałka Sejmu - zapowiada poseł PO Jacek Krupa, który z ramienia klubu pracuje nad zmianami.

Jak tłumaczy, Platforma chce znowelizować kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy tak, by mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie mnożyć liczby dni wolnych.

Polityk PO ocenił, że parlament nie zdąży najprawdopodobniej uchwalić zmian przed 6 stycznia 2010 r., m.in. dlatego, że zmiany w kodeksie pracy podlegają konsultacjom np. w Komisji Trójstronnej. - Wszystko wskazuje na to, że Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy, ale nie w 2010, tylko w 2011 roku - powiedział Krupa.

Batalia Kropiwnickiego

Sejm odrzucił już kilkakrotnie projekty ustaw ustanawiających wolne w święto Trzech Króli. W październiku 2008 roku Izba odrzuciła obywatelski projekt w tej sprawie, który pilotował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Wówczas pod projektem podpisało się 700 tys. osób. Kropiwnicki argumentował, że wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Jerzy Kropiwnicki ponownie złożył projekt w Sejmie, tym razem poparty przez ponad 1 mln obywateli. Ale i ten projekt przepadł w głosowaniu w lipcu tego roku, podobnie jak projekt Prawa i Sprawiedliwości w tej samej sprawie.

Za każdym razem przeciwko ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy opowiadała się Platforma Obywatelska argumentując, że Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy.

- My tak naprawdę chcieliśmy, żeby Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, ale chcemy też brać pod uwagę argumenty ekonomiczne. Mamy nadzieję, że udało nam się połączyć potrzeby światopoglądowe z ekonomią - podkreśla teraz poseł Krupa.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane