• rozwiń
  • WIG20 2154.13 -0.03%
  • WIG30 2440.48 +0.02%
  • WIG 56754.38 -0.05%
  • sWIG80 11464.27 +0.11%
  • mWIG40 3624.48 +0.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:17

Dostosuj

Po co Rosjanie kupili węgierskiego MOL-a?

Po co Rosjanie kupili węgierskiego MOL-a?
Foto: TVN24.pl Foto: Kommiersant w poniedzialek pisze też o kupnie MOL-a przez Rosjan

Moskiewski "Kommiersant" stwierdza w poniedziałkowym wydaniu, że węgierscy uważają, iż zakup przez rosyjski Surgutnieftiegaz 21,1 proc. udziałów w węgierskiej firmie petrochemicznej MOL ma na celu zablokowanie budowy gazociągu Nabucco.

Surgutnieftiegaz kupił 21,1 procent akcji MOL-a od austriackiego koncernu OMV. MOL jest członkiem konsorcjum zawiązanego do budowy gazociągu Nabucco z Azji Środkowej do Europy.

Chodzi o informacje?

Według gazety, przy posiadanej wielkości udziałów Surgutnieftiegaz nie może wypływać na podejmowanie strategicznych decyzji w sprawie tej inwestycji. Jednak może teraz zyskać dostęp do poufnych informacji dotyczących tej wspieranej przez Unię Europejską inwestycji.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth z opozycyjnej partii Fidesz, którego wypowiedź przekazała węgierska gazeta "Napi Gazdasag", oświadczył, że zakup przez Surgutnieftiegaz akcji MOL-a miało na celu uzyskanie dostępu do projektu Nabucco i wykazywanie przewagi nad nim konkurencyjnego projektu Gazpromu - rurociągu South Stream.

Niezadowolenie z zakupu przez rosyjski koncern akcji MOL-a wyraził przed kilkoma dniami nowy premier Węgier Gordon Bajnai. - Nie wiemy, jakie są intencje firmy Surgutnieftiegaz, dokąd chce poprowadzić MOL-a, koncern, który ma strategiczne znaczenie dla Węgier - powiedział polityk.

Z Putinem za plecami?

Kojarzony z Kremlem Surgutnieftiegaz, czwarty pod względem wielkości wydobycia koncern rosyjski, kupił akcje MOL-a za 1,4 mld euro. Koncern notowany jest na rosyjskich giełdach. Spekuluje się, że największym udziałowcem firmy jest premier Władimir Putin.

Niewykluczone też, że Surgutnieftiegaz kupując akcje MOL-a, odegrał rolę pośrednika i za pewien czas sprzeda je innemu rosyjskiemu koncernowi.

Nabucco ma dostarczać gaz do Europy Południowej i Środkowej z regionu Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej przez terytorium Turcji z ominięciem Rosji, tak aby zmniejszyć zależność państw UE od Moskwy.

Moskwa z kolei zaproponowała budowę konkurencyjnej magistrali gazowej South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii, a potem dalej dwiema nitkami do Grecji i południowych Włoch oraz Serbii, Słowenii, północnych Włoch, Austrii i na Węgry.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane