• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

PO chciałaby się dobrać do pieniędzy NBP

PO chciałaby się dobrać do pieniędzy NBP
Foto: axc.hu Foto: Budżet nie dostanie pieniędzy NBP

Narodowy Bank Polski zarobił w zeszłym roku 2,139 mld zł. Jednak zgodnie ze znowelizowaną ustawą o banku centralnym całość przeznaczy na rezerwę. Politycy Platformy, której rząd mozolnie łata budżet, poddają pod wątpliwość zasadność utworzenia tej rezerwy.

Członek zarządu NBP Zdzisław Sokal przedstawił w środę posłom sejmowej Komisji Finansów Publicznych sprawozdanie z działalności NBP w 2008 roku. Powiedział, że sytuacja finansowa banku, w stosunku do roku 2007 roku uległa poprawie. - Wynik finansowy netto niestety jest na poziomie zero, nie ma zysku - poinformował Sokal. Wyjaśnił, że jest to efekt stworzenia rezerwy na ryzyko, związanej z różnicami kursowymi, na poziomie 2 mld 139 mln zł. Gdyby NBP jej nie utworzył tyle pieniędzy trafiłoby najprawdopodobniej do budżetu.

Lepiej do budżetu...

Zdaniem przewodniczącego komisji Zbigniewa Chlebowskiego z PO rezerwa NBP budzi wątpliwości. - Osobiście uważam, że uchwała Rady Polityki Pieniężnej nie może być podstawą tworzenia takiej rezerwy (...). Sytuacja jest dosyć ważna w kontekście sytuacji budżetu państwa - powiedział.

Chlebowski przypomniał, że np. w 2005 roku NBP wpłacił do budżetu 2 mld zł, a w 2006 - 4 mld zł. W następnym roku była zmiana zasad księgowania i NBP wykazał ponad 12,4 mld zł straty.

... czy na "czarną godzinę"?

Osobiście uważam, że uchwała Rady Polityki Pieniężnej nie może być podstawą tworzenia takiej rezerwy. Sytuacja jest dosyć ważna w kontekście sytuacji budżetu państwa

chleb o rezerwie

Członek zarządu NBP wyjaśnił, że podstawą utworzenia rezerwy była ustawa o NBP. - Musimy pamiętać, że po stronie aktywów w bilansie mamy dużą ekspozycję ryzyka. (...) W naszym portfelu walutowym występuje dolar amerykański, euro, funt, dolar australijski i korona norweska. To zapewnia dywersyfikację ryzyka, niemniej ryzyko kursowe w stosunku do złotego jest duże - powiedział.

Zwrócił też uwagę na "bardzo dużą" zmienność złotego w ostatnim roku, zwłaszcza w ostatnim kwartale. Według niego można sobie wyobrazić, że utworzona przez NBP rezerwa byłaby nawet większa. - Ona nie pokrywa całości ryzyka występującego w bilansie - zaznaczył. Zapewnił, że sprawozdanie finansowe NBP badał biegły rewident, było ono też analizowane przez Ministerstwo Finansów.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane