• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

PO chce totalnej prywatyzacji służby zdrowia

PO chce totalnej prywatyzacji służby zdrowia
Foto: TVN24 Foto: Prywatyzacyjne plany PO sięgają dużo dalej niż mówiono na początku

Platforma Obywatelska przedstawiła we wtorek nowy plan prywatyzacji służby zdrowia. Zdumiał on opozycję i wszystkie organizacje zajmujące się służbą zdrowia - pisze "Dziennik". Zakłada on bowiem prywatyzację totalną wszystkich szpitali, przychodni klinik i stacji krwiodawstwa.

Według projektu wszystkie placówki zdrowotne mają być w ciągu roku przekształcone obowiązkowo w spółki prawa handlowego, które nie będą prowadziły działalności non profit, tylko gospodarczą, czyli będą nastawione na zysk. W prywatyzacji nie wezmą udziału pracownicy.

- Choć lekarze uchodzą za liberałów, pomysł przekształcenia w spółki jest dla nas zbyt radykalny. Tak liberalnego systemu nie ma nigdzie na świecie. To nie jest dobry kierunek. Nie wiem, czemu ma służyć prywatyzowanie np. stacji krwiodawstwa czy ZOZ w więzieniach - mówi Konstanty Radziwiłł, szef Naczelnej Izby Lekarskiej. Według niego, rząd chce się pozbyć odpowiedzialności za zdrowie Polaków. W podobnym tonie wypowiadała się "Solidarność", pielęgniarki i przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów.

Opozycja, która na znak protestu przeciwko niedopuszczaniu jej do głosu, nie brała udziału w pracach komisji zdrowia, złożyła wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz. Jak argumentował poseł PiS Bolesław Piecha, proponowana prywatyzacja doprowadzi do upadku większość szpitali.

Ewa Kopacz broniąc swego pomysłu podaje przykład Estonii, która z powodzeniem sprywatyzowała szpitale. Mówiła też, że częściowa prywatyzacja może się skończyć tym, że przekształcone będą najbardziej dochodowe oddziały.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane