• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Fukushima

Po awarii w Fukushimie, do pracy wracają dwa reaktory nuklearne

Po awarii w Fukushimie, do pracy wracają dwa reaktory nuklearne
Foto: TEPCO Foto: Wydano zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów w Fukushimie

Władze prefektury Kagoshima w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich wydały w piątek zgodę na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów nuklearnych. Sendai 1 i 2 jako pierwsze mają działać zgodnie z zaostrzonymi normami od wypadku w Fukushimie I w 2011 r.

Jak oświadczył na konferencji prasowej gubernator Kagoshimy Yuichiro Ito, do uruchomienia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Sendai dojdzie nawet, jeśli niektórzy mieszkańcy mają co do tego obawy.

Ponowne uruchomienie elektrowni

Prefektura Kagoshima znajduje się na południu wyspy Kiusiu. Na uruchomienie Sendai musi jeszcze wydać ostateczną zgodę japoński rząd - pisze agencja AFP. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie kilku niedokończonych procedur technicznych, co powinno nastąpić na początku 2015 r.

W lipcu państwowy nadzór nuklearny Japonii wstępnie zgodził się na ponowne uruchomienie elektrowni atomowej Sendai, poinformowano wówczas, że standardy bezpieczeństwa w obu reaktorach odpowiadają ustalonym w lipcu ub.r. podwyższonym wymogom.

11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I na wyspie Honsiu we wschodniej Japonii. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Ewakuacja 150 tys. mieszkańców

Konieczna była ewakuacja ponad 150 tys. mieszkańców, z których jedna trzecia ponad trzy lata później wciąż nie może wrócić do swoich domów i mieszka w prowizorycznych lokalach.

W efekcie katastrofy w Fukushimie wyłączono wszystkie 48 pozostałe japońskie energetyczne reaktory jądrowe i nie wznowiły one pracy do dziś. Nastąpi to dopiero po uzyskaniu pewności, że przeprowadzone w nich remonty i modernizacje są wystarczające.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane