• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Po 15 latach powstanie ważna linia energetyczna. Inwestycję wartą 14 mln zł blokował właściciel gruntu

Po 15 latach powstanie ważna linia energetyczna. Inwestycję wartą 14 mln zł blokował właściciel gruntu
Foto: www.liniaelkgranica.pl Foto: akończenie prac budowlanych i uruchomienie 17-kilometrowej linii planowane jest na czerwiec 2015 r.

Ruszyła warta ok. 14 mln zł budowa linii energetycznej, która ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji szczecińskiej. Ta linia wysokiego napięcia została zaplanowana i zaprojektowana już w 2000 r., ale jej budowa była utrudniona przez brak tzw. ustawy o korytarzach przesyłowych.

Jak poinformowała Sylwia Rycak, rzeczniczka szczecińskiego oddziału Enea Operator - inwestora budowy, to kolejna linia wysokiego napięcia w regionie, która w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo energetyczne kilkuset tysięcznej aglomeracji szczecińskiej. 

- Dzięki inwestycji możliwa będzie nowa konfiguracja pracy sieci energetycznej, która w przypadku ewentualnej awarii pozwoli na znaczne ograniczenie liczby mieszkańców pozbawionych dostaw prądu - wyjaśniła.

Długi proces

Linia wysokiego napięcia relacji Chlebowo-Dolna Odra została zaplanowana i zaprojektowana już w 2000 r. Dopiero teraz udało się uzyskać prawomocne pozwolenie na budowę linii. - Trudności wynikały z braku zgody właściciela gruntu, który pomimo faktu, że nasza linia ujęta była w planie zagospodarowania przestrzennego, blokował jej budowę - dodała rzeczniczka.

Rycak przypomniała, że branże energetyczna, gazowa czy drogowa zwracały uwagę na konieczność ustawowego uregulowania kwestii budowy i rozbudowy infrastruktury poprzez tzw. ustawę o korytarzach przesyłowych. - Dzięki takim regulacjom, które precyzyjnie regulowałyby kwestie przebiegu m.in. linii energetycznych przez grunty należące do innych podmiotów, znacząco skróciłby się czas załatwiania formalności - zaznaczyła.

Z podobnych powodów 5-kilometrowy odcinek linii wysokiego napięcia ze Środy Wielkopolskiej do stacji transformatorowej w Kromolicach był realizowany przez 12 lat. Sama budowa linii trwała osiem miesięcy.

Wielka awaria

Przebudowa linii Chlebowo-Dolna Odra została wskazana w raporcie powołanego przez wojewodę zachodniopomorskiego zespołu ds. zbadania przyczyn i skutków awarii energetycznej z 8 kwietnia 2008 r. Wówczas obfite opady śniegu z deszczem spowodowały w Szczecinie dużą awarię w dostawach prądu; wyłączyły się cztery linie najwyższych i wysokich napięć zasilające lewobrzeżną część miasta. Przez wiele godzin prawie cały Szczecin i jego okolice pozbawione były prądu.

Duża inwestycja

Zakończenie prac budowlanych i uruchomienie 17-kilometrowej linii planowane jest na czerwiec 2015 r.

W latach 2008-14 spółka Enea Operator zainwestowała w poprawę bezpieczeństwa energetycznego na Pomorzu Zachodnim ponad 900 mln zł. W kolejnych latach, do 2019 r. firma planuje wydać na inwestycje w swoją sieć w Zachodniopomorskiem 1,2 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane