• rozwiń

Po 13 latach Japonia znosi embargo na polską wołowinę. Znaleźliśmy się w ekskluzywnym gronie

Po 13 latach Japonia znosi embargo na polską wołowinę. Znaleźliśmy się w ekskluzywnym gronie
Foto: freeimages.com, Morio CC BY SA 3.0 Foto: Mięso z polskich krów po wielu latach znów trafi na japoński rynek

Jutro Japonia zniesie wieloletnie embargo na import polskiej wołowiny - poinformował dziś resort spraw zagranicznych. Embargo nałożono w 2001 r., gdy w Europie wykryto przypadki BSE, czyli chorobę szalonych krów.

"Ostatecznym krokiem do formalnego wznowienia eksportu polskiej wołowiny do Japonii była wymiana not werbalnych między Ambasadą Japonii w Warszawie a polskim MSZ 31 lipca 2014 r." - poinformował resort w komunikacie.

Polska wołowina w ekskluzywnym gronie

"Oprócz Francji, Holandii i Irlandii, Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, których wołowina powróci na japoński rynek" - zaznaczono.

Dodano, że wznowienie eksportu polskiej wołowiny do Japonii jest efektem wieloletnich negocjacji, zabiegów dyplomatycznych i szczególnej aktywności Głównego Inspektoratu Weterynarii.


"1 sierpnia japońskie ministerstwo zdrowia ogłosi komunikat dla stacji kwarantanny oraz importerów japońskich o możliwości importu wołowiny z Polski" - podkreśliło MSZ.

Pierwsze zachorowania krów na BSE zaobserwowano w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1985 roku.

Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE) to śmiertelna, neurodegeneracyjna choroba, w której mózg zanika zmieniając się w gąbczasta masę. Jest powodowana przez zakaźne białka – priony.

Odpowiednikiem BSE u ludzi jest znana od dawna choroba Creutzfeldta-Jakoba – ciężkie schorzenie układu nerwowego, zwykle dotykające osoby w wieku średnim i starszym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane