• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Po 100-watówkach kolej na lodówki i telewizory

Po 100-watówkach kolej na lodówki i telewizory
Foto: sxc.hu Foto: Kineskopowe na złom?

Przez walkę z emisją CO2 musieliśmy się pożegnać już ze stuwatowymi żarówkami. To może jednak nie być koniec. Na indeks przedmiotów zakazanych UE trafią też kineskopowe telewizory, a może i czajniki - pisze "Polska The Times".

Na liście przedmiotów zagrożonych zakazem produkcji i sprzedaży są najtańsze lodówki, pralki bez opcji prania zimną wodą, niektóre zamrażarki, zmywarki i czajniki elektryczne. Brukseli nie podoba się to, że zużywają za dużo energii.

Na pierwszy ogień mają jednak pójść telewizory. KE żąda aby ich zużycie energii ograniczyć o 20 proc. Warunku tego nie wypełniają telewizory kineskopowe, dlatego już niedługo zostaną one zakazane i wycofane z rynku.

Bez sensu?

Bruksela szacuje, że wprowadzenie tych regulacji pozwoliłoby oszczędzić energię odpowiadającą całemu rocznemu zużyciu prądu we Włoszech. Krytycy uważają jednak, że UE powinna najpierw zająć się o wiele bardziej szkodliwym dla środowiska transportem lotniczym.

Według wyliczeń Chrisa Goodalla, autora opracowania "How to Live a Low-Carbon Life", nawet gdyby do zera ograniczyć produkcję CO2 przez urządzenia gospodarstwa domowego, nie zrekompensowałoby to emisji dwutlenku podczas lotu z Anglii do Włochi z powrotem. - Politycy myślą, że mogą regulować wydajność, ale odwagi nie starcza im już na sprawy ważniejsze dla stylu życia, jak latanie - cytuje "The Times" Goodalla.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane