• rozwiń

Płynie gaz (z Czech) na Słowację

W niedzielę o 8.30 rano Słowacja otrzymała pierwsze dostawy rosyjskiego gazu z Czech przez gazociąg Jamał. Gaz płynący drogą przez Białoruś, Polskę, Niemcy i Czechy pozwoli na normalne funkcjonowanie gospodarki.

Czeska spółka tranzytowa RWE Transgaz, która kupiła surowiec w Niemczech, będzie dostarczać Słowacji 3,75 miliona metrów sześciennych gazu dziennie. 4 miliony metrów sześciennych gazu dziennie pobiorą Słowacy z podziemnych zbiorników RWE Transgaz.

We wtorek dostawy gazu dla Słowacji w wysokości 1,25 milionów metrów sześciennych dziennie nadejdą również z Francji. W sumie gazociągiem Jamał, który prowadzi z Rosji i Białorusi przez Polskę i Czechy na zachód Europy, Słowacja będzie otrzymywać 6,25 milonów metrów sześciennych gazu dziennie.

Cena surowca dostarczanego tą droga nie została podana do wiadomości.

Czeski minister spraw zagranicznych Jan Kubisz podkreślił, że takie rozwiązanie ma "charakter tymczasowy". Premier Robert Fico oznajmił, że od poniedziałku na Słowacji przestanie obowiązywać stan nadzwyczajny w zaopatrzeniu w gaz.

Zostanie też przywrócony trzeci stopien pobierania gazu, co oznacza odbiór tego surowca bez ograniczeń zarówno dla przemysłu, jak i odbiorców indywidualnych.

Obietnicę dostaw gazu przez gazociąg Jamał, słowacki premier Robert Fico uzyskał po piątkowym spotkaniu w Pradze z premierem Czech Mirkiem Topolankiem. Jednak obietnicę można było spełnić dopiero po skomplikowanej operacji technicznej. Przez stację tranzytową na granicy czesko-słowackiej w Lanżhocie gaz zaczął przepływać w odwrotnym niż dotychczas kierunku - z Czech na Słowację. Stało się tak po 11 dniach kryzysu gazowego, który zmusił Słowację, uzależnioną niemal w stu procentach od dostaw rosyjskiego gazu, do zamknięcia wielu zakładów pracy i ogłoszenia stanu wyjątkowego w zaopatrzeniu w gaz.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane