• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Plus płaci karę za laptopa za złotówkę

Plus płaci karę za laptopa za złotówkę
Foto: sxc.hu Foto: Sprzedawali za złotówkę, zapłacą 840 tys. zł

Plus przesadził z hasłem reklamowym. Sąd apelacyjny uznał za zasadną karę 840 tys. zł, którą w 2008 roku nałożył na operatora Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za hasło sugerujące, że laptopa z modemem sprzedaje on za 1 zł.

Chodzi o reklamę "iPlus dla ciebie z komputerem", która zawierała hasła m.in. "Laptop z modemem iPlus tylko za 1 zł" oraz "Przyjdź do sklepu Vobis. Kup wysokiej klasy laptopa w zestawie z modemem iPlus tylko za 1 zł". Prezes UOKiK i sąd ocenili, że na ich podstawie konsumenci mogli odnieść mylne wrażenie, że kupią komputer wraz z modemem za złotówkę.

- Tymczasem atrakcyjna cena dotyczyła jedynie modemu - powiedziała w piątek rzecznik prasowy UOKiK Małgorzata Cieloch UOKiK. - W ocenie Urzędu takie działanie, podobnie jak stosowanie mylących elementów graficznych - cena 1 zł umieszczona na ekranie komputera, a nie na modemie - mogło wprowadzać zainteresowanych ofertą w błąd, co do rzeczywistego przedmiotu reklamy - dodała.

Zapłacą i przeproszą

Oprócz kary finansowej prezes UOKiK nakazał obowiązek publikacji decyzji na stronie internetowej przedsiębiorcy przez sześć miesięcy i umieszczenie jej sentencji na jednej z pięciu pierwszych stron dziennika o zasięgu ogólnopolskim. Spółka odwołała się najpierw do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który potwierdził decyzję prezesa UOKiK, a następnie złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego, który w czwartek ją oddalił.

Prezes UOKiK za taką reklamę ukarał również firmę Vobis. Spółka odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale jedynie od wymiaru kary - ponad 175 tys. zł - podał Urząd.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane