• rozwiń
  • WIG20 2322.29 -0.08%
  • WIG30 2670.65 -0.17%
  • WIG 60508.83 -0.03%
  • sWIG80 11974.22 +0.68%
  • mWIG40 4092.95 -0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:34

Dostosuj

Platforma TVP do sądu?

Platforma TVP do sądu?
Foto: sxc.hu Foto: Kodowanie może drogo kosztować TVP

Niezapowiedziane zakodowanie kanałów platformy satelitarnej przez TVP może skończyć dla telewizji serią procesów. Według "Gazety Prawnej" wartość potencjalnych odszkodowań na rzecz widzów i sprzedawców dekoderów, które może być zmuszona zapłacić spółka, opiewa na 24 mln zł.

Uruchomiona w połowie września platforma cyfrowa TVP udostępniała za darmo osiem tematycznych kanałów TVP. Jedynym warunkiem, który trzeba było

spełnić, by z nich skorzystać, był zakup dekodera. Jego cena waha się między 400 a 700 zł. Według ustaleń gazety, w ciągu ostatnich trzech tygodni sprzedano w Polsce około 40 tys. takich urządzeń. Tyle, że w piątek 9 października zarząd TVP pod kierownictwem nowego prezesa Bogusława Szwedo zmienił plany: sygnał czterech kanałów został zakodowany. Może je odblokować tzw. karta abonencka, oczywiście płatna. Tyle, że na razie nie wiadomo nawet, gdzie ją kupić.

Nabici w dekoder

Sprawa może skończyć się w sądzie. Klienci próbują na razie reklamować dekodery u dystrybutorów, a ci bezradnie rozkładają ręce. Janusz Sulisz, wydawca branżowego magazynu SATKurier, zebrał już ponad 2,5 tys. podpisów pod petycją do TVP. Domaga się w niej ponownego odkodowania sygnału.

O zbiorowym pozwie przeciwko TVP rozmawiają już dystrybutorzy. – Można dopatrywać się w tej sprawie zarówno zachowań nieuczciwej konkurencji, jak i wprowadzenia w błąd klientów. Poszkodowane strony mogłyby dochodzić z tego tytułu odszkodowań – mówi gazecie Marlena Wach, radca prawny z kancelarii DLA Piper. Dodaje jednak, że stuprocentową pewność co do oceny sytuacji można mieć dopiero po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów.

Jeśli sąd nakazałby TVP odkupienie 40 tys. dekoderów, które stały się bezużytecznie, to musiałaby wyłożyć około 24 mln zł - podlicza "GP".

mkg//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane