• rozwiń

Platforma szykuje zmiany w VAT

Platforma szykuje zmiany w VAT
Foto: TVN24 Foto: Platforma chce uprościć zasady rozliczania się z VAT

Platforma Obywatelska szykuje zmiany podatkowe. Propozycje zaprezentowane przez PO, mają uprościć zasady rozliczania się z podatku VAT i ograniczyć biurokrację.

- Najważniejszą zmianą jest zmiana zasad płacenia podatku VAT w formie ryczałtu. Chcemy podnieść kwotę ryczałtu do 50 tys. euro obrotów z 10 tys. euro obecnie przy zastosowaniu jednolitej stawki w wysokości 300 zł - powiedział poseł PO Jakub Szulc.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział też, że jeśli pojawi się możliwość renegocjacji z Unią Europejską zasad obowiązywania podatku VAT, to będzie namawiał rząd i ministra finansów do podniesienia limitu, który nie będzie wymagał płacenia podatku VAT. - PO chciałaby zwiększenia go do poziomu przynajmniej 30 tys. euro - zadeklarował Chlebowski.

Najważniejszą zmianą jest zmiana zasad płacenia podatku VAT w formie ryczałtu. Chcemy podnieść kwotę ryczałtu do 50 tys. euro obrotów z 10 tys. euro obecnie przy zastosowaniu jednolitej stawki w wysokości 300 zł

Szulc o VAT

Zmiany, zmiany

PO chce też zmienić definicję tzw. "małego podatnika". Zgodnie z propozycją, kwota obrotów, poniżej której będzie się można rozliczać na takich zasadach, ma zostać zwiększona do 1,2 mln euro. "Mały podatnik" to płatnik VAT-u, którego wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro.

Zmianie ulegnie także definicja momentu powstania obowiązku podatkowego. PO chce także umożliwić podatnikom odliczanie podatku VAT do końca roku kalendarzowego bez konieczności składania deklaracji korygujących.

mwr//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane